Avatar uživatele
Odpovedi18

Mám nárok na neplacené volno při nařízené dovolené?

Zaměstnavatel mi nařídil dovolenou z toho důvodu, že v den, kdy mám přijít do práce, tak se testy na COVID 19 nedělají, dovolená mi nevyhovuje. Mohu si zažádat o neplacené volno a jak na tom jsem s tím, že bych ho mohl dostat?

Hlasujte v anketě
Zajímavá 0 před 1134 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Záleží na zaměstnavatelovi

Že ti dovolená nevyhovuje neni důležité. část dovolené může zaměstnavatel nařídit. Neplacené volno ti dát může,, alele nemusí. Záleží pouze na něm.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Ne

Pokud si dobře pamatuji, neplacené volno může zaměstnavatel udělit pouze v případě, kdy už nemáte dovolenou.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Ne

Na neplacené volno neexistuje žádný nárok. Je potřeba o ně zaměstnavatele písemně požádat, zaměstnavatel však není povinen žádosti vyhovět.
Test byste měl mít přede dnem, kdy půjdete do práce, nikoliv až v den nástupu.

Já bych to asi (!k možnosti absolvovat test neuvádíte téměř žádné informace) posoudila jako překážku na Vaší straně, ale
vzhledem k tomu, že Vás zaměstnavatel nesmí bez negativního testu pustit na pracoviště, Vám možná neplacené volno poskytne.

Elkon neodpovídá správně > zaměstnavatel nemůže neplacené volno volno „udělit“ (uděluje se pochvala či postih)
a nemůže je ani nařídit, a to ani v případě, že zaměstnanec už vyčerpal dovolenou.

Dovolenou sice zaměstnavatel nařídit může, ale dovolená by neměla sloužit k testování zaměstnanců, k tomu
(k testování + cestě do testovacího centra a zpátky) by zaměstnavatel měl poskytnout volno s náhradou mzdy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
ivzez

Drap se mýlí ohledně dovolené > podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel čerpání celé dovolené, nikoliv jen její části.

před 1134 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

elkon: Domnívám se, že se mýlíš. Neplacené volno nad rámec dovolené je ale pouze na dohodě se zaměstnavatelem, zatímco běžnou dovolenou může nařídit. Nárok na neplacené volno ale neexistuje (s vyjímkou několika situací popsaných v zákoně)

před 1134 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elkon

OK, zde je to dobře popsáno. https://www.pam­profi.cz/33/pos­kytovani-neplaceneho-volna-na-zadost-zamestnance-uniqueidgOkE4NvrWu­OTRLt9dkztVxm8­5YExFW5k/

před 1134 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek