ondra07

Mám nárok na mzdu ve zkušební době?

Byl jsem zamestnany na HPP ve zkusebni dobe. Zamestnavatel me ale vyhodil z ne nijak zavazneho duvodu. V zakonu se pise, ze me muze vyhodit az po 14 dnech, vyhodil me ale uz po 7 dnech.
Moje otazka zni, zda mam narok na mzdu.
Odpracoval jsem si 5 dni po 12 hodinach.
Myslite, ze mi to zaplati?
Do 15. jeste pockam, ale kdyby nezaplatil, tak co mam delat? Jde o velkou celorepublikovou firmu.
A taky mam otaznik nad zdravotnim pojistenim… budu ho platit cele sam, nebo jen cast? Ted nejsem na UP. Jedna se o unor, kdy jsem mel HPP a pak nic…

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ve zkušební době tě může vyhodit kdykoli během tříměsíční zkušební doby. Abych mluvil přesně, rozváže s tebou pracovní poměr ve zkušební době. To samé můžeš udělat i ty. Je nepsaným pravidlem, abys to zaměstnavateli oznámil předem, že např. zítra již nepříjdeš, ale zákon to přímo nevyžaduje.
Za vykonanou práci náleží odměna. Takže za odpracovaný čas ti přísluší mzda. Mzda je splatná do konce následujícího měsíce, tedy za únor do 31. 3., ale většina zaměstnavatelů má určený termín výplat. V případě zákonného nárokování mzdy (např. soudně) ji můžeš uplatňovat po uplynutí 15 dní po termínu, tedy nejdříve od 16.4.
Co se týše ZP, pokud jsi na ÚP, hradí jej za tebe stát. Ty nic platit nebudeš. Pokud jsi pracoval v únoru i jen 5 dní a teprve až od března jsi v evidenci ÚP, pojistné neplatíš.

Další odpovědi
led

Za prácu patrí odmena.
Bez ohľadu na to, že ide o skušobnú dobu, zamestnávateľ je povinný! zaplatiť mzdu za odpracovanú prácu. Za odpracovaných 60hodín máte zákonný nárok na mzdu.
Skušobná doba znamená, že kedykoľvek v čase skušobnej doby majú právo obaja účastníci, tj zamestnávateľ ale aj zamestnanec, právo ukončiť pracovný pomer bez udania dôvodu. Výnimku tvorí jedine PN.
V prípade nezaplatenie mzdy máte právo sa obrátiť na nadriadeného, prípadne na súd a riešiť to právnou cestou. Pokiaľ v organizácii fungujú (myslím tým naozaj fungujúce odbory, nie prívesok zamestnávateľa) obráťte sa na ne.
PS.
lepšie vám to vysvetlia tunajší odborníci na pracovné právo

marci1

Nárok máš. Jestli ti to zaplatí, je ve hvězdách (i když by měl). Pokud se v březnu nepřihlásíš na ÚP jako žadatel o práci, budeš si ZP (jež je povinné) muset zaplatit sám jako samoplátce.

ivzez

Zmíněných 14 dnů se vztahuje jenom na dobu
dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud zaměstnanec hned po nástu neomecní,
může být jeden den přijat d ruhý den „vyhozen“.

Na mzdu samozřejmě nárok máte (máte doufám pracovní
smlouvu a nějaký doklad o tom, že jste pro zaměstnavatele
odpracoval nějaké hodiny).

Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc,
poté zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 dnů.
Teprve po jejím uplynutí byste mzdu mohl začát vymáhat.

Jestli šlo o zaměstnání v únoru, musíte počkat do konce března,
začít vymáhat můžete až 16. dubna.