icedee

Mám na zahradě studnu. Vodou ze studny splachuji WC, zalévám zahradu a peru v pračce + myji nádobí v myčce. Nedávno mi..

Mám na zahradě studnu. Vodou ze studny splachuji WC, zalévám zahradu a peru v pračce + myji nádobí v myčce. Nedávno mi voda došla. Než se opět studna naplní, tak musím používat pitnou vodu. Je dobré napojit okapy aby dešťová voda průběžně doplňovala studnu rychleji. Je to dobrý nápad nebo hrozí znehodnocení vody ve studni?

Nejlepší odpověď
Wang

Je otázkou, jestli voda ve studni na zahradě je vůbec pitná (chtělo by to udělat rozbor – dělají Hygienické stanice i soukromé firmy).

Pokud je voda ve studni pitná, je vhodná na všechny činnosti které popisuješ a svádění dešťové vody dohromady s ní bude znamenat její znehodnocení.

Pokud voda ve studni pitná není, nepil bych jí, nepral bych v ní a nezaléval s ní zeleninu. Pak by bylo možné svádět tam i vodu dešťovou.

Řešením by byl extra zásobník na dešťovou vodu např.:
http://www.srov­nanicen.cz/q/IB­C%20KONTEJNER%201000L/
svést do něho dešťovou vodu z okapů a pomocí ponorného čerpadla ( http://www.nej­levnejsisekac­ky.cz/cerpadla-ponorna-kalova-c-15_37.html ) s touhle vodou zalévat alespoň tu zahradu (keře, stromy, trávník).
Zásobník je možné po důkladným zaizolování dát i pod úroveň terénu a přepad z něho napojit zpět po kanalizace ( tak ti nepřeteče).

Další odpovědi
Drap

Jako průmyslovou vodu lze dešťovku s úspěchem v domácnosti používat. Deště však jsou u nás dosti kyselé, takže bych ji do studny určitě nedával. Lepší řešení, i když nákladnější, by bylo vybudovat sěrnou nádrž na dešťovou vodu a podle potřeby z ní čerpat.

mosoj

Ano vodu dočasně znehodnotíte. Za čas se zase vyčistí. Pro vás nebezpečí nehrozí. Je ale nebezpečí že se voda dostane i do studní jiných, které mohou být i dost vzdálené. Pokud by jejich majitelé vodu používali jako pitnou, vznikl by pro vás problém na úrovni trestní zodpovědnosti. On ten trestný čin je to v každém případě, ale kde není žalobce není soudce. Jedná se o studnu a ne jímku. Dnes i na vybudování jímky a následné zasakování potřebujete hydrologický průzkum pro úřady !!

baghira

A odkud myslíte, že se ta voda ve vaší studni bere? Pokud nemáte extra hlubinný vrt, tak je to stejně ta dešťovka, akorát přefiltrovaná pár metry hlíny. Viz koloběh vody v přírodě, druhá třída základní školy.

Michálek1245

Dobrý den, jak to tu někdo říká. V té studně je vlastně klasická dešťová voda, jen je přefiltrované přes sedimenty. Ale jako já bych neházel flintu do žita, protože jestli vám doma vyšly dobře rozbory, tak je to normálně pitná voda. A ten zisk odpadní energie, který máte pak díky tomu, že máte vlastní vodu, je fakt nenahraditelný.