Janek__

Mám malý motocykl 50 ccm a jede mi 80 km/h mohu s ním na dálnici?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, vlastním KTM Hobby 50 – malý motocykl (skup AM), 50 ccm, 45 km/h, však to znáte. Trochu jsem jej šteloval a dostal jsem se k rychlosti 80 km/h po rovině, docela se touto rychlostí jezdit bojím, ale teoreticky, vjezd na dálnice je omezen vozidlů, které dosahují rychlosti min. 80 km/h alespoň po rovině – což můj malý motocykl zvládne, i když při tom zní, jak kdyby se měl v každé sekundě rozpadnout.

Má otázka spočívá v tom, že, na motocyklu jsem neudělal žádné ilegální úpravy – tuning, zvýšení objemu, vyndání restrikčního kroužku – ten se podle mě někde asi roztavil. Jediné co, tak motocykl nemůže maximálně jet rychlostí vyšší než 70 km/h déle, než cca 2 – 3 minuty, pak se začne filtr dusit, já začnu skákat a motorka chcípat.

Přiznám se, že o motorech nevím NAPROSTO nic, jen, že mám 2T, že je to lepší a rychlejší + mám jednokvalt, nevím jakou úpravu jsem udělal, ale celou motorku jsem rozebral na šroubky, při tom to natáčel, pročistil jsem každou součástku, vše poté složil dle videa a po zhruba třech dnech práce jsem to zase dal dohromady.

Může mi tedy někdo objasnit – mohu s tím pekelným fechtlem na dálnici, nebo mě přepadne komando u prvního vjezdu ?

S pozdravem A. Janek

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
autacek

Ne

Vozidla která smí na ten který druh cesty se učí v autoškole, ty jsi zrovna chyběl?

Provoz na dálnici

§ 35

(1) Na dálnici je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší dovolená rychlost není nižší než 80 km/hod.

To myslím hovoří jasně, ne?

Mimo to, takto upravený motocykl patrně není svým stavem způsobilý k provozu na pozemních komunikacích vůbec, neb by velmi pravděpodobně neprošel technickou a byly na něm prováděny zásahy, které nejsou přípustné.

Další odpovědi
Edison

Ne

Nemůžeš. Ani na polňačku!! Nejsi způsobilý. Neznáš zákon, nemáš řidičák!!!

led

Ne

Výrobná konštrukčná rýchlosť nie je v dimenziách vhodných na diaľnicu.
Podľa vami uvedeného popisu motocykel nie je spôsobilý pre jazdu na verejných komunikáciách.
Už aj s ním do garáže a tam zamknúť najmenej na 2 západy.

Otazník123

Ano

anonym

Ano

Můžeš, ale nesmí tě chytit;-)

(O_o)

Ne

Edison

Jakékoli zvyšování rychlosti oproti konstrukci a schválení považuji za nehoráznost, bezohlednost, drzost, hloupost… Jak to chceš uřídit? Jak to chceš ubrzdit? Uvědomuješ si vůbec, jak hazarduješ, ak obrožuješ nejen sebe.. Ty se raději klidně zabij… ale ohrožuješ tak ostatní!!!

Otazník123

Pro vjezd na dálnici nesmí mít vozidlo maximální dovolenou rychlost menší než 80 km/h a pokud dojde během jízdy k závadě nebo jinému problému a vozidlo není této rychlosti schopno dosáhnout (u tebe cca 2–3 minuty) musí z dálnice nejbližším výjezdem pryč. Takže na dálnici bys nejspíš mohl ale legálně jen na pár minut a to nevím jaký je rozdíl mezi maximální dovolenou rychlostí a konstrukční rychlostí (u tebe 45km/h). Pokud je to to samé tak bys na dálnici neměl vůbec protože nemáš v TP napsáno 80km/h. A jinak jet na moto s tak malým obsahem po dálnici je sebevražda :D Vždyť i na 125 je to hrozné.

Edison

Ano, nikoho nezajímá, kolik „to jede“, ale jakou maximálku má v papírech!!

Janek__

Ono to nemá papíry, poněvadž to nemá RZ, tudíž žadné STK.

Edison

A ještě dodám, jakékoli úpravy na vozidle jej činí NEZPŮSOBILÝM k provozu na pozemních komunikacích, neb jakoukoli úpravou měníš to, jak bylo vozidlo schváleno, takže schvalovací protokol tak ztrácí platnost!!!