PANÁD

Mám lhůtu do pátku. Je splněno, když učiním až v pátek?

Pokud jsem měl učinit požadované, například odvolání do pátku 20.2.2015, splnil jsem lhůtu, když jsem odvolání učinil až 20. 2.2015 ráno?

V podstatě 20.2.2015, například minutu po půlnoci, tj. 20.2.2015 „ráno“ proběhne kontrola a konstatuje, že je pátek a není splněno.Požadované jsem neučinil a lhůtu nesplnil.
Ale mé okolí to chápe tak, že v pátek ještě můžu… tak jak je to. (prosím o citaci příslušného relevantního § zákona). Děkuji PANAD

Nejlepší odpověď
ivzez

Záleží na tom, oč by šlo.
Někdy stačí poslední den odeslat (doporučeným) dopisem
(stačí, aby na dopisu bylo uvedené datum), jindy je nutné
doručit do uvedeného dne – v uvedený den už musí např.
být peníze na účtu příjemce.

Další odpovědi
Pepa25

První je zapotřebí ujasnit, o jakou lhůtu jde! Jen z poznámky o odvolání předpokládám, že jde o lhůtu v soudním řízení (úplně jiné je to např. u lhůt pro podání nabídek do výběrového řízení).

Odpověď na otázky, kdy podat na poštu je v § 57 o.s.ř.:
„3.Lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty učiněn úkon u soudu nebo podání odevzdáno orgánu, který má povinnost je doručit.“

Kompletní rozbor viz odkaz:
Doplňuji:
Omlouvám se, ten text v odkaze odkazuje ještě na starý občanský zákoník. Princip ale pořád platí, i znění § 57 o.s.ř., jen v novém OZ jsou lhůty v § 605 –608

Zdroj: http://ec.euro­pa.eu/civiljus­tice/time_limit­s/time_limits_cze_cs­.htm

JájsemRaibek

Odvolání je platné, tedy dle vašich slov splnil jste požadované pokud jste odvolání předal poště v poslední den lhůty, tedy v pátek 20.2.2015

cochee

To asi nebude dáno nějakou právní normou, všeobecný úzus ale je, že „do dne X“ znamená „včetně dne X“ – kontrola by měla proběhnout v den X+1.