koprska

Mám koupit mini troubu s příkonem 3000w nebo s příkonem 1500w? Nesežere mě to v účtu za elektřinu? Jaký je to asi rozdíl

Nejlepší odpověď
Alesh

Tak je to prakticky jedno. Pokud budeš mít nižší výkon, příprava jídla potrvá déle, zkrátka pokud to má menší příkon, bude se to pomaleji žhavit a stejně nic neušetříš. 3000 W je je ale pěkný kotel, pokud to chceš dát někam, kde nemáš dobré elektrické rozvody (starší dům, starší rozvody), pak ti to bude téměř jistě vyhazovat pojistky/jističe.

Další odpovědi
anonym

Výkonnější je lepší…
Na přípravu jídla vždycky potřebuješ nějaké množství energie – ta výkonnější ji jen prostě dodá dříve, než ta méně výkonná – ale nespotřebuje jí více.
Z podobného důvodu jsou lepší, například, sklokeramické desky, než obyčejné elektrické plotýnky.

suaeda

Také bych šel do trouby z vyšším příkonem. Pozor ale na celkový příkon v bytě (domě). V bytě jsou většinou (pokud není zaveden třífázový proud) max. 16 A jističe. Příkon a následný el.proud lze spočítat podle vzorce
příkon (P) W = napětí (U) V x proud (I) A
3000 W = 220 V x neznámé A
I = 3000 : 220 = 13,6 A. Trouba o příkonu 3000 w spotřebuje proud 13,6 A. Což znamená, že při požitých 16A jističích už by člověk skoro nic výkonějšího (žehličku, vysavač, pračku) nemohl zapnout.

Děda Louda

Rozdíl činí pouze 100%. Určitě bude užitečnější trouba s větším příkonem, kde si výkon můžeš regulovat podle momentální potřeby.

nanif

Když budeš péct hodinu na plný pecky v troubě 1500W, tak tě to vyjde na 7,50 Kč, když s tou výkonnější, tak zaplatíš za hodinu 15 Kč.

Přepodklad cca 5,00 Kč/kWh
Pozor na hodnotu jističů.