HonzikPernik

Mam hnedy povlak na jazyku, nepomuze peroxid vodiku ani ustni voda, furt je tam, co s tim?

Ani cisteni zubu pastou zubni teda

Odpovědi
iceT

On taky ten kartáček se používá i na jazyk,víš?

klumprt

Buď je zcela fyziologický – jedná se o odlučující se povrchové epiteliální buňky sliznice jazyka, nebo znamená střevní poruchy, nebo ještě spoustu jiných možností. Přijde na to, který odkaz si při zadání výrazu „hnědý povlak“ do googlu rozklikneš.

Na takto formulovaný dotaz ti neodpoví uspokojivě asi ani MUDr. osobně bych to viděl tak, že pokud nemáž žádné další potíže, které by s tím mohly souviset, tak bych to snad ani neřešil. Nebo prostě zajdi k doktorovi ať se podívá na vlastní oči, eventuálně provede důkladnější vyšetření.

marci1

Mohlo by to znamenat střevní poruchy.
http://www.vi­talia.cz/clan­ky/diagnostika-podle-jazyka/

arachis

no a nepiješ stále colu?

mosoj

Třeba moučnivka !

Jedná se o časté onemocnění, zejména u dětí, kdy bývá spojeno s moučnivkou. Vlastně jde o onemocnění způsobené kvasinkou z rodu Candida, která se při vhodných podmínkách přemnoží a začne způsobovat zdravotní potíže. Projít může z úst přes trávicí trakt až ke konečníku. Moučnivka se projevuje výskytem bělavých povlaků v ústech, které vypadají jako sražené mléko nebo tvaroh. Objevit se může na patře, jazyku i dásních. Bělavý povlak je zpočátku možné setřít, při déle trvající nákaze pevně ulpívá na sliznici. Okolí a podloží výsevu mykózy bývá ostře červeně ohraničené. Infekce se může přenést z úst na sliznici rtů, kde obvykle napadá ústní koutky (anguli infectiosi). Pokud není moučnivka včas podchycena a zaléčena, může se kvasinka rozšířit z úst do hltanu a přes trávicí soustavu může projít až ke konečníku dítěte. V těchto místech se pak nákaza projevuje zčervenáním sliznice, výsevem povlaku až mokvajících puchýřků. Dítě na rozšíření nákazy na konečník může reagovat zvýšeným neklidem až plačtivostí, zejména před přebalením (infikovaná místa svědí, až bolavě pálí). Nákaza se neprojevuje zvýšenou teplotou, ale může ji doprovázet nechutenství a odmítání jídla, které dítě v pusince dráždí.