Yvetta

Mám dotaz ohledně navrácení kauce od pronajímatele.

Dobrý den mám dotaz ohledně navrácení kauce od pronajímatele­.Ukončuji nájem k 31.9. ve smlouvě je psáno ,že kauce bude navrácena do pěti pracovních dní po ukončení nájmu.Bylo mi však sděleno pronajímatelem,že mi kauci vrátí až v dubnu příštího roku po vyúčtování za byt.Ve smlouvě však toto není psáno prý je to běžný postup má na toto pronajímatel právo?Všude jsem totiž četla že kauci je povinen pronajímatel vrátit do měsíce po ukončení nájmu.Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
zzzzz

Záleží, zda to byla kauce na nájem, nebo kauce na služby jako el., voda, atd.
Pokud na nájem, je povinen ji vrátit do doby, která je napsána ve smlouvě. Pokud se jedná o kauci na služby, je povinen to vyúčtovat a vrátit do 30 dnů od vyúčtování těchto služeb poskytovatelem.

Záleží co je přesně napsáno ve smlouvě. Často to jsou smlouvy, které nepsal právník a potom dochází k těmto rozporům. Pořádně si přečti co je o té kauci ve smlouvě napsáno.

Další odpovědi
Drap

Platí to, co je ve smlouvě.

Funna

samozřejmě platí, co je ve smlouvě…jenže když ti to nedá, to s tím půjdeš k soudu?…ale pochop i ty pronajímatele…on nemá vyučtování, ty si zmizíš někam do trapu a kde tě pak bude honit, když mu budeš dlužit za inkaso…měli byste se navzájem domluvit, že ti vrátí část kauce a nechá si jen to, co čeká, že bude doplatek…
Doplňuji:
bohužel cukráři nemáš tak úplně pravdu…u nás se cena topení a teplé vody (oboje na plyn) počítá až po odečtu spotřeby vody všech bytů a společné spotřeby, a pak se to složitě rozpočítává podle spotřeby na otop a na ohřev vody a ještě podle vytápěné plochy a poměru společných prostor atd adt…prostě složité jak žebřík…a když jsme tohle požadovala během roku, tak se mi na družstvu vysmáli…takže to není o pohodlnosti, ale i o nemožnosti zjistit si ta správná čísla…všichni to nemají tak, že se podívají na skutečnou spotřebu podle měřidel a mají jasno…

cukrar

Yveto,
platí co je ve smlouvě, takže do 5 dnů. Pokud chce pronajímatel vyúčtovat služby, tak to jde rovněž do 5 dnů. Vždyť nemusé čekat až na vyúčtování za období. Stačí se zeptat u dodavatele služby, jaká je cena dneska a ten mu vyhoví. Pronajímatel si to chce asi ulehčit. Nedejte se.