Chytracek

Mám domácí slivovici a potřebovala bych snížit procenta. Poradíte mi v jakém poměru nebo jaký je na to vzorec?

Doplňuji:
Ano, slivovice byla pálená v palírně, někde jsem našla obedný vzorec díky kterému jsem si vypočítala, kolik destilované vody potřebuji, ale nemohu ho najít

Nejlepší odpověď
Pájo

V domácích podmínkách a hlavně snadno se obsah alkoholu v ovocných destilátech určuje alkoholometry, tj. hustoměry, které přímo ukazují obsah alkoholu v měřeném destilátu, a to buď v objemových nebo váhových procentech. Alkoholometry jsou zařízeny na určitou normální teplotu: měří–li se při jiné teplotě než normální, je nutné zdánlivý údaj podle tabulek upravit na skutečnou alkoholovitost.

Jestliže známe množství destilátu v litrech jakož i obsah alkoholu v obj. procentech, zjistí se množství čistého alkoholu v litrech pouhým násobením obou hodnot a dělením výsledku číslem 100.
Avšak i z množství destilátu vyjádřeného v kg, a jeho obsahu alkoholu vyjádřeného ve váhových procentech, se dají zjistit obsažené litry čistého alkoholu, a to podle příslušných tabulek.

Ačkoliv alkoholometry jsou konstruovány na měření směsí čistého alkoholu s čistou vodou, je přesto i určení alkoholu v ovocných pálenkách alkoholometrem poměrně přesné, protože látky obsažené v ovocných pálenkách vedle vody a alkoholu působí na alkoholometrický údaj jen zcela nepatrně.
http://www.tech-info.cz/palenka-kontrola.html

P.S.: Mamka takhle jednou ve sklepě popletla demižony a koledníkům (dospělákům) omylem nalila „koncentrát“!!! Při první štamprdli jim málem vypadli oči, druhá jim pak chutnala o moc lépe… ale muselo to být po pár hodinách náročné.

Další odpovědi
štamgast

Procenta čeho? Alkoholu? Rozředit, já bych dal třeba 1/4l nebo 1/8l vody na 1l, ale záleží na tom o kolik % to chceš snížit.

anonym

domácí slivovici? pálenou doma či ve regulované pálenici? Pokud doma, jak jste oddělovali metanol od etanolu?

jinak, ředí se to destilovanou vodou, napište sem, kolik máte teď procent, kolik chcete, aby měla poté a kolik jí máte

www

Jen aby ti pak někdo nenadal 😉