Avatar uživatele
AnnMary

Makovi x Makoví?

Co je správně? Když se rodina dotyčný jmenuje pan Makový, jaký nápis bude mít na zvonku tato rodina? Makovi x Makoví a proč? Díky

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, johana 56, marci1 před 4011 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Příjmení Makový je tvrdé přídavné jméno, takže se skloňuje. podle vzoru mladý.

Manželé mladí = Makoví jako např. Nevrlí, manželé mladých = Makových – Nevrlých.. Jan a Hana Makoví – Nevrlí, Makových – Nevrlých.. Rodina Maková – Nevrlá..

Sice to zní trochu neobvykle, ale je to podle PČP.
Doplňuji:
Vysvětlila jsem v diskuzi, ale ještě opakuji. Příjmení Makový má tvar přídavného jména, takže se stejně skloňuje. Tvrdé přídavné jméno – vzor mladý.

Kdyby se muž jmenoval Mak, Mák – pak se přivlastňovací přídavné jméno tvoří koncovkou -ův, -ova, -ovo. Množné číslo . -ovi, -ovy, ova. Vzor: otcův, matčin.

Mak-ův (Mákův) = manželé MA(ÁK-OVI – krátké i x Makový = manželé MAKOVÍ – dlouhé í

Příjmení Makový je už v základu odvozené, takže jiná možnost už není. Žádná další koncovka se nepřidává…

Takže opravdu platí:
Příjmení, které se skloňuje podle vzoru přídavných jmen, přijímá i jeho koncovky.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Andělé Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Makovi by bylo v případě, že by se muž jmenoval Mak. V případě, že se jmenuje Makový, musí být dlouhá koncovka, takže MAKOVÍ ( s dlouhým -í na konci ) a nebo , což se mi jeví jako každému pochopitelnější : RODINA MAKOVÝCH. V tomto tvaru bývají i nápisy takovýchto jmen na náhrobích na hřbitově.
Doplňuji:
Opravuji na náhrobcích.

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

Domnívám se,že manželé se budou psát manželé Makovi,rodina by se pak mohla psát rodina Makova,snad by šlo udat i rodina Makových.Proč?Ne­vím,fakt ne.Třeba mě i někdo opraví.Doufám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

ad mojitek, v jazykové oblasti mívá annas převážně pravdu, stejně jako replika Andělé v diskuzi.
Před příspěvkem u mluvnických otázek je dobré nejprve nahlédnout do pravidel ČJ, ne vždy postačuje pouhý jazykový cit – a tos byl ještě ušetřen od jazykových puristů, kteří by tě dozajisté opravili, že v mluvnických příspěvcích je zvláště důležité formulovat spisovně – viz odkaz:
http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=v%FDji­me%E8n%EC

Pakliže se ovšem vměšují do odtažitých rubrik, výsledek bývá zavádějící – jako př. ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-jaky-je-vyznam-slova-neprodlene-diky

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

vyjímečně nesouhlasím s Annas.Makovi je měkké „i“ ,pak rodina Makových nebo rodina Makova.Osobně bych dal na zvonek „Makovi“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mojitek

Dr.Axl : kdo jinému jámu kopá-sám do ní sám … 🙂 jako třeba toto : „ad mojitek, v jazykové oblasti mívá ..“ ta čárka tam nějak nesedí(po mojitek) .Nikdo nedokáže vždy psát nebo mluvit nastopro spisovně…

před 4008 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad mojitek, souhlasit nemusíte, já pravidla nevytvořila. Aby byli Makovi, musel by se muž jmenovat Mák, ale on se jmenuje Makový… 🙂

před 4011 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

ale tady nejde přeci o jméno pana Makového nebo Máka.Jde tu o celou rodinu.Takže správně bude Mákovi/Makovi (rodina)

před 4011 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ale jde – v tom je právě rozdíl v tvoření příjmení rodiny.

Vysvětlila jsem, že když se jmenuje jako „přídavné jméno“ je jiný tvar. Když se jmenuje jako „podstatné jméno“ – je to jinak. .

Podst. jméno – muž může být Mák, Mak – pak rodina = krátká koncovka.

Přídavné jméno – jak jsem uvedla.

Zkuste si to najít v Pravidlech. …

před 4011 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

no nevím jestli jsme se správně pochopili,teda. Otec se jmenuje např-Mák ,tzn. na zvonku bude Mákovi.Otec se jmenuje Mak,tzn na zvonku bude teda Makovi.Rodina Makových,rodina Mákových.Takhle to bylo myšleno

před 4011 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Pochopila, jsem češtinář.

1. i 2. pád jsou v pořádku, protože jde o příjmení = ´podstatné jméno. = Makovi, Makových.

Ale když je příjmení „přídavné jméno“, pak 2. p. Makových je stejný, ale rozdíl je ve tvaru 1. p. = Makoví jako příd. jméno mladí, jako Novotní.

před 4011 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vypínám počítač. . Kdyby jste ještě něco měl. Tak zítra. 🙂

před 4011 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

mno,tak v tom případě nevím kde mám chybu.Na zvonku bude Mákovi nebo Makovi,přece.

před 4010 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Mojitku, ale to nebude. Abys to pochopil, tak si zkus představit místo příjmení Makový vložit samozřejmě také příjmením). Napadá mne Nevrlý, Prudký, Pěkný atd. Teď si představ, že jde o rodinu. Budou to potom TI Nevrlí, Prudcí, Pěkní. Tady Tě určitě ani nenapadne zkracovat koncovku a udělat z dlouhého „í“ krátké „i“.
Občas je třeba si pomoci více příklady, aby si člověk ujasnil, jak to vlastně je. Marná sláva, školní učivo se nám pomalu „vykouřilo“ z hlavy. Annas má skutečně pravdu.

před 4010 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

pořád nevím kde mám chybu.Např.příjmení Prudký bude mít samozřejmě na zvonku rodina Prudkých,rodina Nevrlých atd.Ale Mák nebo Mak bude mít na zvonku Mákovi/Makovi-to tvrdím já.Kde je chyba???

před 4010 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

Nebo také rodina Makov"Ý"ch.Nic jiného já netvrdím.........

před 4010 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

mojitek, na zvonku to bude jen v případě,že jde o podstatné jméno-Mak-Makovi, Mák-Mákovi.
Ale pokud jde o přídavné jméno-Makový(a ne Mak), skloňuje se dle vzoru mladý.
Annas má skutečně pravdu.
Příjmení se skloňují podle toho,zda je jde o podstatné jméno nebo přídavné jméno.

Skloňování podstatných jmen:
Když je příjmení podstatné jméno-„Mak“-bude rodina Makovi(krátká koncovka)

Skloňování přídavných jmen:
Příjmení jako přídavné jméno se skloňuje dle vzoru mladý či jarní. „Makový“(vzor mladý),bude rodina Makoví(dlouhá koncovka).
:)

před 4010 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

Ale já skutečně nevím kde mám v tom případě chybu 🙂 To,že pán je Makov"Ý" (dle „mladý“)je snad jasné každému dítku.Já jen tvrdím,že se jedná o rodinu „Makov"Ý"ch,ale na zvonku bude Makovi nebo Mákovi- "i“ Nebo kde je chyba že mě všichni potrestali a nedali mi ani jeden bod?

před 4010 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Protožesi stále neuvědomujete, že na zvonku budou MAKOVÍ, nikoliv MAKOVI. V tom je ten rozdíl. Bude dlouhí Í, nikoliv krátké I… 🙂

před 4009 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

ok,ale v tom případě nějak nerozumím tomu hodnocení. Ice T je za 3 palce a taky to má špatně.Tady je to asi běžná praxe,ale,není se čemu divit

před 4008 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Jsem opravdu ráda, že jste si pravopis uvědomil. 🙂

před 4007 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

a můžete i přesto reagovat na celý můj poslední příspěvek??

před 4007 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Co mám dodat, Já přece nemůžu za to, kdo komu dá body? 🙂

před 4006 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

Ale, to já samozřejmě vím.Já jenom že jste na to ani nereagovala. Vůbec mi nejde o body-ty já klidně někomu věnuju,ale jde mi o princip jak se to tady pěkně naděluje podle ksichtu.Dřív Vám tohle vadilo jestli se nemýlím

před 4006 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad mojitek. Každý může dávat body, komu chce, i když … Je to svobodná volba … Mě se vaše otázka netýkala, protože já dala body jen Marci, takže nechápu, proč jste se obrátil na mě.

Navíc je velikááánský rozdíl mezi minulostí a současností … víte dobře, že nás byla většina, která bojovala za kvalitu odpovědí… Nechodíte sem tak často, takže nevíte, že jisté okolnosti rozhodly jinak …

před 4005 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Andělé

🙂

před 4007 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek