Avatar uživatele
apokax

Majitel bytu odmítá fakt, že nájem se platí předem?

Dala jsem výpověď z bytu s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která končí 30.6. Domluva zněla, že poslední nájem se zaplatí na konci dubna za květen a vratnou kaucí se pokryje nájem za červen. Najednou majitel přišel s tím, že nájem se mu platil vždy zpětně a že pokud se nezaplatí nájem do konce května, za týden mě vystěhuje. Jak se bránit?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3256 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Nájem se platí dopředu, nejpozději do 5. dne v měsíci ( pokud není ve smlouvě uvedeno jinak ).

http://www.asociace-sos.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-uzavirani-najemni-smlouvy-bytu/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Fyzik

Hlavní je, co je psáno ve smlouvě. Především dvouměsíční výpovědní lhůta je myslím nezákonná. Takže to spíš vypadá, že smlouvu nemáte, pak Vám Bůh budiž milostiv.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
bulík

Pokud chce nájem koncem května na červen, řekni mu, že zaplatíš, ale tu kauci ti vrátí na konci června včetně úroků. Kauce byla zaplacena před x měsíci. Úroky se počítá od zaplacení kauce. Neboj se mu pohrozit žalobou po tom sdělení.
I při vystěhování platí určitá pravidla, pokud tě vyhodí volejPČR, že ti majitel, i když máš smlouvu, odmítá v pustit a nezákonně ti zamezil přístup k tvému majetku, nějaké vybavení bytu apod. PČR to doložíš smlouvou.
Bránit se je těžké, jedině soud.
Byly novelizováno plno zákonů, výpovědi jsou už jen jednoměsíční. Kdysi byly 1 – 3 měsíční výpovědi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zzzlatokopka

Tak snad na všechny zaplacené nájmy máte doklady o převzetí platby, tak jen stačí spočítat kolik jich máte, spočitat měsíce a hned se ví, jak se nájem platí:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

A ve smlouvě máte co?
Že se platí do 10.v měsíci na měsíc následující?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

V NOZ je placení nájmu upraveno dvakrát.
„Obecný“ nájem se platí měsíčně pozadu.

Podruhé jde o nájem bytu, kde se nájemné stejně jako náklady nebo
zálohy na služby platí předem, nejpozději do 5. dne příslušného období
(NOZ, § 2251, odst. 1).

§ 2252, odst. 2:
Pronajímatel nesmí požadovat po nájemci jiná plnění než uvedená v odstavci 1, …

S blbcem se nedomluvíte.

Obávám se, že pokud zaplatíte nájem za červen, nedočkáte se kauce, jež
asi nebude tak vysoká, aby se Vám vyplatitl soudní spor, který se může táhnout řadu měsíců až let…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
apokax

Ve smlouvě je, že se má zaplatit nejpozději do 20. předcházejícího měsíce. Načež mi řekl, že to znamená zpětně…

před 3256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

pltaba do 20. předcházejícího měsíce, je podle mně platba předem. Zpětně doplatit podle mně znamená že dodatečně zaplatím např. jednu zapomenutou platbu (zaplatil jsem v lednu na únor, pak až v březnu za duben, po upozornění zpětně doplatím za březen)

před 3256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
apokax

To bulík: Ano, to jsem taky udělala, ale vysmál se, protože je přesvědčený o tom, že předem se platila jen kauce. Já si od něj ale při předání bytu nechala do své smlouvy napsat dodatek, že jsem mu předala nájem na další měsíc, což mi podepsal a teď to zapírá. Poslala jsem mu i kopii té své smlouvy, ale řekl, že ho to nezajímá, stejně jako to, že jedná protizákonně…Má klíče od bytu a mám strach, že je schopen přijít a v mé nepřítomnosti v bytě něco zničit…Poctivý člověk nemá šanci se bránit…

před 3256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Nevím jak dlouho tam bydlíš. Nejvíc se mi líbí Bulíkovo řešení. Zaplatit, ale zároveň být ve střehu, připravit si podklady o zaplaceném nájemném a po ukončení nájmu vyžadovat kauci zpět…

před 3256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

(to „jak dlouho tam bydlíš“ je pouze kvůli tomu, že nevím jak těžké pro tebe bude dát dohromady podklady…)

před 3256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
apokax

Smlouva byla od 1.3.2014, kauce zaplacena 29.1.2014 a první nájem při převzetí bytu, tj. 28.2.2014..Další nájmy jsou evidovány v tabulce, kam se každý měsíc také zapisovaly stavy plynu, el. a vody. S jeho podpisem samozřejmě

před 3256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
apokax

Nezákonná není, zákon umožňuje v rámci smlouvy tuto dobu upravit, v tomto případě máme ve smlouvě dva měsíce. Tudíž jste svou odpovědí moc nepomohl.

před 3256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Jo přesně tak,nepomohl a ještě uráží,hoďte na nej síť!Ale snaha je obdivuhodná…

před 3256 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek