zjentek

Mají všichni bohové stejné vlastnosti, nebo je v tomto ohledu každý z nich individuální?

Př:

Pokud „Bůh“ zklame, pomůže Krišna? Nebo pomůže taktéž, pokud zklame třeba Jehova?
(Totiž neznám jméno všeobecně rozšířeného boha, jak ho známe z kostelů a kostelíčků u nás na Prajzské a tak mu říkám Bůh.)

Odpovědi
Kelt

Nehledej logiku ve víře. Některé věci, fakta, je třeba přijmout. Ohledně v matematice platí určité axiomy a také v přírodních vědách zjistíme, že na některé otázky proč? nedostaneme odpověd. Ten Bůh je v člověku a právě víra způsobí, že člověk dokáže zdánlivě nemožné. Můžeš studovat veškerou literaturu o náboženství a nedá ti to nic, ale upřímná modlitba, meditace tě obohatí daleko více. Zajdi si do kostela a zeptej se na tyto věci lidí, kteří ti mohou dát odpověd. A kromě toho existují internetové stránky, portály, kde můžeš vnést dotaz, stejně jako tady.

Arne1

Bůh a Jehova je synonymum. U Krišny už je to trochu jinak.

Postmaster

Bůh to jsou příčiny a následky, není to subjekt jako je Jehova, Alláh, Kršna atd. lidi si boha vymysleli aby mohli z lidí dělat pitomce.

Disraeli

Nemají stejné vlastnosti, alespoň ve smyslu lidských. To by pak mohl být jen jeden. Pokud je „mají,“ tak to už je záležitostí víry a představ neboli spíše mýtů
Může existovat jeden i několik. Nevylučuje se to. Jako když „jedno plodí dvě, dvě plodí tři,…“ Vše může být „jedno“ a zároveň mnohé. Jen v jiných formách (tak je to ostatně i z vědeckého fyzikálního a chemického smyslu).

Bohové ale nezklamou. Jsou to bohové (dokonalost, nadlidskost, nadpřirozenost,…). Tvůrci, řídící síly a podobně. Každý může dělat něco nebo zároveň všechno/cokoli.
Něco takového je v bájích, aby to působilo zajímavěji (nebo jednodušeji).

dubraro

V monoteismu je jen jeden bůh. V polyteismu je jich více a pak má každý své vlastnosti.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Kelte a jak si vysvětlit tu řadu stařenek, které je možno potkat venku, v buse atd., které svírají růženec a nepřestávají se modlit a přitom nevypadají nijak „obohacené“, zatímco spíše působí dost sešle a utrápeně?

Kelt

Vnější vzhled a duševní vyrovnanost jsou dva odlišné pojmy. Pokud si dané stařenky stříhají metr, že to mají za pár, tak je nic nepotěší, tedy ne trvale a navíc mají společnost stejných stařenek a možná si každá říká, že kdyby byla veselá, tak ji ty ostatní vyobcují ze svého kruhu. A je to o hodnotách a o to každé jde. Mít někoho, kdo ho bere vážně. To, že se modlí růženec může být cvičení. Možná tomu ani nerozumí.

zjentek

Abyste rozuměli, stále v tom hledám logiku. Už to ale trvá…