_136

Mají videokazety ještě nějakou finanční nebo sběratelskou hodnotu?

Odpovědi
led

Záznamy na videokazetách sú ako staré celuloidové filmy, alebo fotografie na papieri, či skle, prípadne cd, dvd… pre zachovanie kvality ich treba nielen uskladňovať vo vhodných podmienkach, ale aj prípadne obnovovať. Pri elektronických nosičoch okrem toho treba udržiavať v prevádzky schopnom stave aj prehrávače.
Pokiaľ skladujete filmy typu na tejto fotografii k otázke, nie sú to ozajstné „archívne lahôdky“. Ich finančná hodnota bola vyjadrená v čase nákupu, pre budúce pokolenia nemajú veľmi umeleckú, dokumentárnu a finančnú hodnotu. Odborníci by sa vyjadrili „brak“.

Alesh

Ještě? Snad už, ne? 😉 Před pár lety asi věc na vyhození, dnes už bych to pomalu začínal brát jako něco, co poroste na ceně. Já bych je dobře uskladnil někam na půdu a pár let, spíš desítek let počkal. Akorát nevím, jestli se neznehodnotí.

elkon

Jsou na vyhození, po několika letech na nich nic nebude. Nemají dlouhou životnost.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

elkon: Se životností problém bude, ale že by se jen tak klidným poleháváním v polici znehodnocoval magnetický záznam, to moc často neslyším. Problém může být se stárnutím (teplo, slun. záření, chemikálie), prachem apod. Ale mag záznam myslím že vydrží dokud se páska nerozpadne. V temnu předpokládám vyšší desítky let životnost.

led

Mám v archíve aj staršie videokazety, než sú na obrázku v otázke a stále sú prehrávania schopné.
Najväčší problém je so zastaralou technikou. Preto tie kazety aj zálohujem cd, dvd a externé disky.