Mají v KLDR Coca- colu ?

Doplňuji:
Já jen, že USA tam potřebuje odbytiště a tak má nemalý zájem se tam dostat!

Nejlepší odpověď
mosoj

V KLDR Colu nemají a proto mají hodně energie a síly se bránit proti USA.
Jinak si ale myslím, že to je to poslední co jim chybí !!!!!

Další odpovědi
motlajs

http://www.bbc­.co.uk/news/ma­gazine-19550067

There are now just two countries in the world where Coca-Cola cannot be bought or sold – at least, not officially. They are Cuba and North Korea, which are both under long-term US trade embargoes (Cuba since 1962 and North Korea since 1950).

Cuba was actually one of the first three countries outside the US to bottle Coke, in 1906.

But the company moved out as Fidel Castro's government began seizing private assets in the 1960s, and has never returned.

In North Korea – the other Coca-Cola-free zone – recent media reports suggested it was being sold in a restaurant in Pyongyang. But Coca-Cola says if any drinks are being sold in either North Korea or Cuba, they are being smuggled in on the black market, not via official channels.

Nerevarin

Asi jak kdo. Myslím si, že nějaký papaláš si ji možná dopřává. Obyčejní lidé těžko.

Bedy

To je věc USA nebo tedy spíš firmy Coca Cola, ne tvoje…
Jinak oficiálně ji tam nemají, ale je možné, že Kimova rodina si na ni pochutnává. Stejně tak třeba Kimova rodina prý sleduje americké filmy, které se běžně vysílat nesmí apod…

bolak

to je zkratka pro kladruby?