Hykam

Mají v Africe bílé pasažéry?

Když u nás jede někdo hromadnou dopravou bez placení, nazýváme ho černým pasažérem. Jak to mají v Africe? Nazývají je bílými pasažéry?

Odpovědi
Nuk nuk

Bílé pasažéry jedině zahraniční turisty. Co se týče černých pasažérů ve smyslu neplatících, ti jsou samozřejmě všude, ale jak je tam nazávají, to netuším.

Cenobitova poznámka v diskusi a příklad z ruštiny mně přivedly k tomu se na to podívat trochu zblízka. Většina afrických jazyků, jejichž slovníky lze dohledat na internetu, zřejmě používá z angličtiny přejaté „stowaway“, což ale v překladu není nic jiného než ten, kdo „šetří za cestu“.

anonym

Copak v Africe mají hromadnou? Maximálně karavanu velbloudů.

Cenobita

I když všichni tušíme tu ironii, tak v barvě kůže to netkví. To by museli žluťásci cestovat na žluto, rudokožci na červeno, běloši na bílo a černoši na černo 🙂

Černý pasažér, bez ohledu na barvu kůže je černý proto, že cestuje načerno, tedy nelegálně, v rozporu s předpisy. Dělat něco na černo, černota, černý pasažér vždy značí něco ilegálního (černá skládka). Pravdou však zůstává, že na černém kontinentu je nejvíc černoty.

Cenobita

rusky se „jezdit načerno“ řekne „jechať zajcem“

dubraro

Barbakan:
Přinejmenším v Jihoafrické republice veřejnou dopravu mají, a překvapivě efektivní. Viděl jsem o tom v televizi dokument.

anonym

To jo, ale tam je více bílých než černých.

Nuk nuk

V JAR už dnes moc bíých Afričanů není, ale to je jiné téma. Hromadnou a veřejnou dopravu mají všechny africké země. Samozřejmě úroveň je různá, často opravdu nízká, ale jsou státy (a není to jen JAR), které mají například vlaky mnohem modernější, než třeba ČR.