bolak

„Mají tam prašné cesty“, co to přesně znamená?

Narazil jsem na zpravodajským serveru na tento koment: „Když něco udělá Čech,jako třeba Krejčíř,máte slyšet co říkají o Češích cizinci,co je to za xindl a kde se tady berou, mají tam prašné cesty apod.“

Co se myslí tím „mají tam prašné cesty“? Nějak to nechápu, tělem sice mlád, ale zřejmě už mám mozek starce.

Nejlepší odpověď
annas

Řekla bych, že tento obra tužívají novináře obrazně pro podvodníky atd.
Prašná cesta = cesta, na níž se při jízdě či rychlé chůzi práší.
Prašný od prášit. Takže práší se prach – je zviřován, poletuje vzduchem, : za vozem se práší na prašné cestě., práší se za někým, kdo někam rychle spěchá, utíká, stejně tak se práši od huby tomu, kdo nestydatě a nehorázně lže,, hodně mluví.

Takže Krejčíř a jiní jednají, jako když utíkají po prašné cestě, protože se za nimi zvedá prach, tedy lžou, klamou, není pro ně u nás přííliš bezpečno.

--
Ve středověku se u nás říkalo, že prašnou cestou čert ulhanou bábu do pekla nosí. 🙂.
Doplňuji:

Jak to myslí v jiných zemí, těžko říct. Jde jen o úvahy, výraz médií.

Al ještě mě napadlo – jde samozřejmě o přenesný význam, nadsázku. .

Domy stojí v blízkosti silnic, – při jízdě kolem se projevuje bezohlednost řidičů, chování k sobě navzájem, neohleduplnost, nadřazenost atd.

Sebelepší asfaltové silnicie jednání řidičí nevyřeší přii nedodržování rychlostí, respektování jinýuch pravidel … při nižší rychlosti se nepráší.

Další Kde končí prašná cesta od L. Mńačka – Skutečnost vidí takovou, jaká je; krásnou i drsnou. Obdivuje nejen klady, ale pranýřuje omyly a odsuzuje nedostatkyzpůsobené kariérismem, dogmatismem, maloměšťáctvím.

Takže sejinde mohou na nás dívat jako na zemi s mnoha omyly, nedostatky, nespravedlnos­tí atd.

Další odpovědi
Drap

Prašná cesta je cesta , nebo silnice, která nemá asfaltový, betonový nebo dlážděný povrch. My dříve narození si takovéto cesty velice dobře pamatujeme.

Pepa25

To je ve smyslu mají tam (pořád jen) nezpevněné cesty, chybí ještě dodat „na kterých ještě jezdí volské potahy místo aut.“ Prostě ohled „přes prsty“ na méně rozvinutý svět.

zjentek

ve smyslu lůzrov světa, necivilizovaná země, divoch area ..ale taky to může znamenat, že ve světě dobře vědí, jak u nás pracují firmy, které v „soutěži“ získaj zakázky na stavby pozemních komunikací :o