Kelt

Mají slova hřích a pohřešovaný něco společného?

Asi ano, protože tam je pouze změna samohlásky. Ale významově mi to moc neštimuje. Někdo hřešil, udělal něco, špatného atd, ale udělal to on a ponese za to následky Pohřešovaný je ten, kdo se ztratil, kdo je hledaný. Nemůže za to. Proto je tam trpný rod, ale stejně se mi to označení nelíbí. Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
marci1

Dle Stručného etymologického slovníku je původ následující: „pohřešiti – staré. Význam po- a hřích. Srovnávací citoslovce pohříchu = bohužel“. Zdroj: HOLUB, Josef, ed., LUTTERER, Ivan, ed. a LYER, Stanislav, ed. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2., rozš. vyd. Praha: SPN, 1978. 527 s. Odborné slovníky.

Machkův význam slova hřích je následující: „Hřích = původně chyba, omyl, opomenutí, nezdar, odtud pohřiechu (pokleslo až na "bohužel ", kladlo se zpravidla, když se vyjadřovala lítost, že není něčeho, co by jinak býti mělo .“ Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80–7106–242–1.

Z uvedeného tedy vyplývá, že byť má sloveso pohřešovat původ od slova hřích, obsahově se slovesem hřešit nesouvisí, což jsme si ověřili na příkladech v národní digitální knihovně Kramerius (http://krameri­us.nkp.cz ).

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/etymologie-a-konotace-slova-pohresovat

Další odpovědi
Edison

Řešíš pouze jazykové podobnosti. Ale zcela opomíjíš věcné, významové… v tomto případě spíše nesouvislosti. Ne, věcně, významově, to spolu opravdu vůbec nesouvisí stejně, jako spousta jiných slov které si jsou jazykově podobné