Avatar uživatele
Stříbrný

Mají slova hřích a pohřešovaný něco společného?

Asi ano, protože tam je pouze změna samohlásky. Ale významově mi to moc neštimuje. Někdo hřešil, udělal něco, špatného atd, ale udělal to on a ponese za to následky Pohřešovaný je ten, kdo se ztratil, kdo je hledaný. Nemůže za to. Proto je tam trpný rod, ale stejně se mi to označení nelíbí. Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dle Stručného etymologického slovníku je původ následující: "pohřešiti - staré. Význam po- a hřích. Srovnávací citoslovce pohříchu = bohužel". Zdroj: HOLUB, Josef, ed., LUTTERER, Ivan, ed. a LYER, Stanislav, ed. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2., rozš. vyd. Praha: SPN, 1978. 527 s. Odborné slovníky.

Machkův význam slova hřích je následující: "Hřích = původně chyba, omyl, opomenutí, nezdar, odtud pohřiechu (pokleslo až na "bohužel ", kladlo se zpravidla, když se vyjadřovala lítost, že není něčeho, co by jinak býti mělo ." Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

Z uvedeného tedy vyplývá, že byť má sloveso pohřešovat původ od slova hřích, obsahově se slovesem hřešit nesouvisí, což jsme si ověřili na příkladech v národní digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz ).

https://www.ptejteseknihovny.c z/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Řešíš pouze jazykové podobnosti. Ale zcela opomíjíš věcné, významové... v tomto případě spíše nesouvislosti. Ne, věcně, významově, to spolu opravdu vůbec nesouvisí stejně, jako spousta jiných slov které si jsou jazykově podobné

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4095
Zlatý Kepler 1777
Zlatý Drap 1656
Zlatý quentos 1561
Zlatý mosoj 1509
Zlatý led 917
Zlatý marci1 904
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 631

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.