Mají slova, alou a hajdy, stejný význam ?

Doplňuji:
Takže, když řeknu dítěti : alou na kutě a hajdy spát, je správně ?!

Nejlepší odpověď
annas

Jsou to synonym dá se říct, že ano. Liší se původem.

hajdy, citosl. vyjadřuje pobídku n. rozkaz k rychlému pohybu, zvl. k odchodu

alou (z fr.) citosl. vyjadřuje pobídku k rychlému odchodu n. naznačuje rychlé odběhnutí, úprk; hajdy;

Doplňuji:
Ano. . Hajdy = utíkej,. alou, táhni.

Výrazy hajdy, hejdy, hajdum, hajdaj apod. jsou uvedené již ve stč. jako výraz prudké radosti nebo pobídky k rychlému pohybu.

Výraz se používal v oblasti jihovýchodní i střední Evropy a přilehlého území asijského Je to slovo česko-turecko-polské – každá samohláska se do češtiny dostala z jiného uvedeného jazyka.

Alou, také aló, alo je slovo novější, ale nevím, v které době bylo převzaté do češtiny. .

bolak

hajdom hajdom fidlidom