kia

Mají se při nabíjení autobaterie povolit šrouby na dolévání destilky?

Nejlepší odpověď
brillant

Ano. U klasických údržbových autobaterií nezapomeneme uvolnit víka autobaterie, protože nabíjením a reakcemi uvnitř baterie dochází mimo jiné k tvorbě vodíku. Pokud by neměl kam odcházet, hrozí exploze autobaterie.
http://www.au­tobaterie-pema.cz/cs/udrzba-autobaterie.html
http://www.au­tomobily-nahradnidily.cz/?st=clan­ky_detail&id=56&jm=­Nab%EDjen%ED+au­tobaterie
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=nab%C3%­ADjen%C3%AD+au­tobaterie&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

Další odpovědi
Bičiště

Důvod k povolení šroubů je – při nabíjení se uvolňuje vodík a kyslík. (elektrolýza vody) Pokud nebude mít kam plyn unikat, může se akumulátor roztrhnout. Pohybovat se kolem akumulátoru s ohněm = nebezpečí výbuchu. Proto se taky akumulátory nabíjejí ve větraných místnostech. Při nabíjení slabým proudem, např.nabíjení alternátorem během jízdy, toto nebezpečí nehrozí, plyn stačí unikat odvětrávacími otvůrky v zátkách.
Doplňuji:
Složitější je to u hermeticky uzavřených akumulátorů,které nemají otvory se zátkou. (např s gelovým elektrolytem) Tyto aku mají přetlakový ventil a dobíjecí napětí nesmí převyšovat hodnotu napětí při kterém by docházelo k plynování. Takto např.dobíjí alternátor – má nízké nabíjecí napětí. Nabíjení alternátorem nelze porovnávat s nabíjením nabíječkou. A jedna rada – při ukončení nabíjení, se musí nejdříve odpojit nabíječka od sítě a teprve potom od baterie.Pokud se to dělá opačně, hrozí nebezpečí výbuchu,zejména u aku s otevřenými zátkami.

Dochy

Podle typu baterie. Bezúdržbové (tuším ani výčka nemají) a „low-maintenance“ (obvykle je mají přelepené nálepkou) by normální nabíjení měli zvládnout zavřené a pokud je výrazně nepřebiješ, měli by vzniklé plyny regenerovat. Pokud je otevřeš, tak dokonce hloupě o část vody z elektrolytu přijdeš.

U klasických je dobře výčka povolit a hladinu elektrolytu zkontrolovat před a po dobití.

Zbynas

Nevidím k tomu žádný důvod.

mosoj

Není k tomu, mimo kontroly elektrolytu, žádný důvod. AKU je zajištěn permanentním odvzdušněním. Když víčka otevřeš také se nic nestane.

Doplním otázkou.

A za jízdy se AKU nenabíjí ? Ale nabíjí a dokonce bez proudové regulace. Alternátor do ní dává co je schopen, vzhledem ke svému výkonu a vnitřnímu odporu AKU a víčka máš zavřená.
Proto by se nemělo auto roztlačovat když je AKU vybitý. V tomto případě exploze AKU hrozí !!!!

Většina nabíječek takový proud není schopná dát. Jedná se o několik desítek ampér.
Doplňuji:
Navíc správný konec nabíjení AKU je před začátkem plynování . Pokud nemáš automatickou nabíječku, nabíjej proudem C/10.

cukrar

kia, pokud budete dobíjet tak jak se má, nemusíte demontovat ani povolovat zátky. Vždyť při jizdě se taky dobíjí baterka a zátky jsou zašroubvány.

Když bouchne baterka, to je řacha. Na vlastní kůži jsem to zažil, jen to odnesli montérky, které byli samá dírka. (málem jsem se podělal)

Dochy

mosoj: Roztláčení auta nevadí akumulátoru. V autě je regulované dobíjecí napětí. Kvůli vnitřním odporům nabíjecí proud nebude kritický. I u vybitého akumulátoru napět velmi rychle stoupne na rozumnou hodnotu.
Roztláčení auta se nedoporučuje u aut s katalyzátorem (tj. dnes prakticky všech), kde hrozí proniknutí většího množství paliva do katalyzátoru a zničení katalyzátoru. Bouchnout může pouze akumulátor již poškozený, nebo v autě s poškozenou elektroinstalací.

mosoj

Že je v autě napěťová regulace vím, ale proudová u alternátoru není. Nechci se o tom zmiňovat protože u nabíječek záleží na její charakteristice a laikovi to nebude jasné.

Nicméně se např. doporučuje pořadí připojování kabelů při startování z náhradního zdroje. Nejdříve na AKU a potom na kostru.
Je to právě z bezpečnostních důvodů. Uznávám ovšem že náhradní AKU je o mnoho tvrdší zdroj než alternátor !!!!! Já osobně z nabíjení nedělám ciráty. Mám automatickou nabíječku s automaticky přepínanými charakteristikami a vypínáním. Připojím a víc se o to nestarám. Jedině občas doliji elektrolyt.
Otevírání víček je přežitek z historických dob automobilismu. Nicméně lidé nabíjí lecčíms a lidská blbost je bezmezná.
S tím katalyzátorem souhlas.

mosoj

Vnitřní odpor AKU je přímo úměrný napětí na svorkách a o vnitřním odporu píši.

Dochy

Na to (vnitřní odpor přímo úměrný napětí) jsi přišel jak? Pokud vím, tak to není údaj zrovna snadno dostupný a v materiálech, které jsem našel, je to spíš naopak:
„Vnitřní odpor vzrůstá s
vybitím akumulátoru.“ – Skoro vše o akumulátorech
a nabíjení, Marconi, http://www.mo­tola.cz/UserFi­les/Diskuzni_clan­ky/akumulatory­.pdf

„Při nabíjení se vnitřní odpor akumulátoru zmenšuje, při vybíjení se zvětšuje. Vybitý akumulátor má asi dvakrát větší vnitřní odpor, oproti akumulátoru nabitému“ – Akumulátory teorie 2 – 6.Olověné akumulátory, Doc. Ing. Jiří Hammerbauer, Ph.D.;http://www­.renerga.cz/con­tent/file/AKU­MUL%C3%81TORY%20TE­ORIE%202.PDF

Pořadí připojování kabelů nemá nic společného s roztlačováním. Pořadí je důležité kvůli bezpečnosti. Uvedené pořadí (nejdřív plus, pak mínus, radši minus vybitého a nakonec minus nabitého) snižuje pravděpodobnost lidské chyby či nehody a fatálního zkratování akumulátoru.

mosoj

Vnitřní odpor s počítá z měření !!!

Ano s tím vnitřním odporem je to obráceně.
R = U x I

http://physic­s.fme.vutbr.cz/~mcer­ny/BF/labiny/nu­.pdf

Nedělá mně problém přiznat omyl na rozdíl od těch co svoje špatné odpovědi mažou.

Nejsem neomylný a nikdy jsem nebyl, ale není třeba zabředat do odborných problémů na které se nikdo neptal. Není zde prostor pro diskusi.