zdennyve

mají se mečíky-gladioly uřezávat když kvetou na zahrádce?nebo se můžou na záhonu nechat do odkvetení!

má to prý nějaký vliv na barevnost v příštím roce!je to pravda?
Doplňuji:
měla jsem hodně barevných mečíků a ted mám většinou žluté!čím to?

Nejlepší odpověď
atriplex

Když necháte květenství na rostlině, tak se poněkud vyčerpá, ale to neznamená, že vám příští rok nepokvete. Takže buď vám bude květenství dělat radost ve váze nebo na zahrádce. Je to jedno. O změně barevnosti nevím, nezdá se mi to.

Další odpovědi
venkovan

U všech hlíznatých a cibulovitých trvalek, pokud nechceme semeno, po odkvetení je lepší květy odříznou aby rostlina vkládala energii do hlíz, cibulí apod.
Se změnou barvy květů je to trochu zašmodrchané. V genech je uložena určitá genetická informace a tím je dána i jejich barevnost. Takže pokud dojde ke změně barevnosti květů u té samé hlízy, cibule co jsme na jaře (či podzim) zasadili, může být rostlina poškozena nějakou nemocí.

hanulka11

zde jsem něco našla-začtěte se -snad tam najdete rozřešení/nepro­četla jsem to všechno /je to od zkušeného pěstitele mečíků

http://www.bar­tatasov.estran­ky.cz/clanky/dis­kuse.html

savana

Faktem je,že za nějaký čas se jak gladioly tak tulipány vrátily k základním barvám…po 3–4 letech šly gladioly do oranžova a tulipány do žluta…nevím proč…=)