Avatar uživatele
Zlatý

Mají něco společného slova: ras, antoušek a pohodný?

Povolání - co dělali? Existuje toto povolání ještě dnes?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jedná se o již zaniklé řemeslo, které spočívalo v likvidaci uhynulých zvířat, dále v odchytu toulavých zvířat, zde zejména psů a koček a v jejich případném následném utrácení. V dnešní době tuto činnost provádějí především pověřené orgány veterinární služby - např. veterinární asanační ústavy vybavené kafilerními provozy. Toulavé psy a kočky v dnešní době občas nesystematicky likvidují rovněž lidoví myslivci.

Zdroj: zkráceno z -http://cs.wikipedia.org/wiki/ Pohodn%C3%BD

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pohodný neboli antoušek, někdy zvaný též drnomistr, byl příslušník již zaniklého řemesla respektive zvláštní živnosti zvané pohodnictví. Zkráceně se člověku vykonávajícímu toto povolání říkávalo ras, jeho obydlí pak rasovna.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/P ohodn%C3%BD


Avatar uživatele
Zlatý

Pohodný neboli antoušek, někdy zvaný též drnomistr, byl příslušník již zaniklého řemesla respektive zvláštní živnosti zvané pohodnictví. Zkráceně se člověku vykonávajícímu toto povolání říkávalo ras, jeho obydlí pak rasovna. Jedná se o již zaniklé řemeslo, které spočívalo v likvidaci uhynulých zvířat, dále v odchytu toulavých zvířat, zde zejména psů a koček a v jejich případném následném utrácení. V dnešní době tuto činnost provádějí především pověřené orgány veterinární služby - např. veterinární asanační ústavy vybavené kafilerními provozy. Toulavé psy a kočky v dnešní době občas nesystematicky likvidují rovněž lidoví myslivci.

Antouškové a pohodní byli v minulosti pokládáni za lidi podivné, nečisté či nenormální. Jejich sídla (rasovny) byla zpravidla umístěna na nějakém odlehlém místě daleko za městem (v Praze jedna z rasoven stála kdysi na Kavčích horách v místě dnešního televizního areálu České televize). Jejich někdejší nízké společenské postavení (resp. obecná prestiž) bylo stejné jako tomu bylo např. u městského kata, coby nečistí lidé měli pohodní v kostele přidělenu svoji zvláštní od ostatních lidí oddělenou lavici

Zdroj: podle wikipedie

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3010
Zlatý quentos 1388
Zlatý mosoj 1354
Zlatý Drap 1086
Zlatý Kepler 713
Zlatý gecco 709
Zlatý led 666
Zlatý hanulka11 627
Zlatý marci1 613
Zlatý Lamalam 595

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.