Dismas

Mají něco společného slova Cajzl (brněnsky Pražák) a hajzl?

Nejlepší odpověď
annas

Ne. cajzl není hajzl.

Cajzl – brněnsky Čech, často zejména Pražák). Jinak také Čížek. Pochází z němčiny z Zeisel, tj. zdrobnělé z Zeisig, čížek, což je asi žerovně chápané jako zdrobnělina slova Čech.

SNČ, kolektiv autorů

Zřejmě Čech – Číšek – přetvořené asociací podle ptáka na Čížek – Nejen Pražané totiž „zpívají“ při mluvení .

--

Jak to bývá časté, názory jazykovědců se občas liší, ale tentokrát se shodují Naše řeč se SNČ. Ten byl korigován pracovníky UJC AV, který píše i články do zmiňovaného časopisu.

Ale opravdu nemá cajzl – expresívní pojmenování pro Čechy/Pražáky nic společného s výrazem hajzl. I když se i o tomto půvdu uvažovalo. Jenže hanlivost výrazu je příliš vysoká.

Jak jsem uvedla, jazykovědci i v tomto článku vycházejí z německého tvaru Zeisig/Zeisel..
Článek je opravdu třeba pozorně přečíst.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7902

Další odpovědi
led

Ano aj nie:
majú toľko spoločné ako annas s briketkou10 – sú užívateľkami rovnakej stránky, obidve sú zlaté, obidve sú ženy, obidve sú občianky ČR, ale tým to končí…

Ano – majú rovnakú koncovku,
pochádzajú spotvorením výrazu z nemčiny
oba výrazy sú hanlivé
oba výrazy sú nespisovné
oba výrazy sa v slušnej spoločnosti nepoužívajú

Nie – pomenovávajú rôzne predmety (predmet = gramatický tvar)
pochádzajú z rôznych koreňov, rôznych pomenovaní

Kto sa v odkaze, ktorý uviedli annas a briketka10, dostal až ku koncu článku, zistil, že autorka S. Kloferová došla k záveru:
„Vysvětlit původ brněnského výrazu Cajzl je, jak vidět, složitější, než by se mohlo na první pohled zdál. S předpokládaným vulgarismem má patrně společného jen velmi málo; k propojení obou výrazů dochází jen tím, že jde o slova v české lexikální zásobě izolovaná. Cajzl nám však dosvědčuje, že v oblasti dřívějších kontaktů naší mateřštiny s němčinou je stále co odkrývat.“

Na základe tohto hlasujem za významové Nie.
Prajem príjemné čítanie uvedeného článku: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7902#_ftn2

dodatok: prečo?
Prečo porovnávam briketku10 s annas bolo jasné pokiaľ tu bola briketkina odpoveď. Je škoda, že Zlatá briketka10 „si svou odpověď nahlásila“. Pretože v jej odpovedi sa odzrkadľoval pohľad veľkej časti českého ľudu na tieto rôznorodé jazykové zvraty… preto bola svojim spôsobom zaujímavá. Tímto jej „dávam palček“ aj keď už nie je tu.

mojitek

vůbec nic. A brňané tohle už dávno ani neříkají,téměř všichni jsou totiž už nakvartýrovaní v Praze a tam by dostali za tohle na budku

briketka10

Ano mají.
zdroj : http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7902

Některým uživatelům, kterým jsem
dala palečky za NE, tak jsem se
spletla. Jejich odpověď je mylná.

GM

Cajzl je v Brně Čech, ne Pražák.

UltraFan

Jako Pražan doufám, že ne :D

briketka10

Jé, tak se na info@odpovedi.cz rozhodli ji zde ponechat,
že by údajně Diskuze postrádala smysl a netřeba ji mazat.

Opravdu jsem ji chtěla dát do pryč!

Za svým názorem jsem si stála z jednoho důvodu. Tu knihu, kterou uvádí annas doma samozřejmě nemám, abych si ji mohla přečíst, proto tomu nemůžu tolik rozumět, jako ona, když nemám z čeho čerpat informace a navíc je musím mít taky ověřené.

annas

Přece v článku bylo uvedené to, co jsem převzala z knihy.
Takže stačilo jen pozorně číst…

briketka10

Už jsem si svou odpověď nahlásila jste spokojeni :)

Mc Merkurion

… proč? že je třeba špatná,tak se nemusí mazat,není důležité vyhrát,ale zůčastnit se …

briketka10

Dismas se ptal :

Mají něco společného slova Cajzl (brněnsky Pražák) a hajzl?

A to já odpověděla – Ano mají. A vložila odkaz. Ty taky, ale až později po mě.

annas

Můžeš mně napsat, co má cajzl společného s hajzlem?

Napsala jsi ano, ale v odkazu, který jsi vložila, já opakovala, to není uvedené.

Vysvětlení v knižním zdroji, který uvádím, se shoduje s vysvětlením v odkazu. Znova jsem ho vložila.

briketka10

Je to přímo v tom odkazu " Naše řeč "

Nebyli bychom snad rodilí mluvčí s mateřským
jazykem českým, kdyby nás na prvním místě
nenapadly dva expresivní výrazy s obecně známými významy, a to hajzl a pajzl. Jde o slova přejatá z
němčiny.

annas

Ano, ale nedočetlas to celé … Věta pokračuje „Jejich osudy při začleňování do naší mateřštiny se zde zabývat nebudeme, uveďme alespoň, že jde o přejímky, jež česká lexikografie eviduje až od 20.století.“

To někoho napadlo, ale nepotvrdili to, jak je vidět z dalšího výkladu i z knihy, kterou jsem citovala.

„S předpokládaným vulgarismem má patrně společného jen velmi málo; k propojení obou výrazů dochází jen tím, že jde o slova v české lexikální zásobě izolovaná.“

briketka10

cajzl ~ pražák

http://www.hantec-pgnext.estran­ky.cz/clanky/slov­nik-brnenskeho-hantecu.html

mojitek

Briketko ,briketko :D

Mc Merkurion

otázka nebyla na to,zda má něco společnýho cajzl a pražák,ale cajzl=pražák A hajzl …

annas

Ano, cajzl je pro některé Brňany Čech/Pražák, takže GM nemá pravdu.

Dismas se ptal, zda cajzl vznikl ze slova hajzl. To nevznikl.

briketka10

Otázka Dismase zní :

Mají něco společného slova Cajzl (brněnsky Pražák) a hajzl?

A ne o vzniku.

vagra

Pro briketku10.
Omlouvám se Vám, za omylem přidělený paleček.

annas

Ať napíši ANO, nebo NE, musím to přece dokázat.

To je právě ta etymologie, původ či vznik slova.

Je to také těžké pochopit?

mojitek

opravdu nevznikl,nepou­kazuje na to žádný článek z těch xxx článků na webu

annas

Jak to, že nic není na netu?. Víc věřím knižním zdrojům, i když jsou znevažované.
Ale část slovníku, který používám, je na netu. Cajzl není hajzl.
http://www.slan­gy.cz/SNC_Ukaz­ky.html

cajzl – zřejmě z nářečního německého výrazu Zeisel, spisovně německy Zeisig – čížek. Význam se přesunul v analogii s deminutivem slova Čech – „Číšek“ ve smyslu obyvatele Čech[1], brněnští Němci tuto přezdívku pro Čechy zapisovali jako Tschischek, analogicky k označení Čecháček, Čehúň, Čechúň, Čehún, Čehůn
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/cajzl

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hantec

Navíc i dlouhé texty je třeba číst celé.

mojitek

no vždyť to píšu,že z těch xx článků co jsem četl na webu není o cajzl=hajzl. Je to jen shoda v písmenkách,krom prvního písmene.

annas

Aha, tak díky, Špatně jsem pochopila. 🙂

mojitek

jj,v pořádku 🙂