tendruhy

Mají něco společného slova Bohemian a Bohemian?

Dobrý den, v angličtině myslím. Jedno je ve významu bohémský, druhé znamená český. díky předem

Nejlepší odpověď
quentos

Obojí se píše s velkým B. Podle anglické Wikipedie to vypadá, že jde o homonyma. Jedno (označení pro obyvatele Čech) pochází od pojmenování keltského kmene Bójů, zatímco to druhé z francouzského „bohémien“ označujícího bohémského umělce v tom významu, v jakém ho chápeme dnes, tedy „společensky nekonvenční“.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Bohemian

Další odpovědi
annas

Někde jsem vysvětlovala v archivu, v souvislosti s Rómy. .
Druhý pojem u Bohémské rapsodie- uživatel Mk44, i když stručněji.

„Bohemian Rapsody je nutno překládat jako Bohémská rapsodie a nikoli jako Česká rapsodie. Zmatečnost pojmů pochází od cikánů, kteří do západní Evropy došli přes Čechy tj. přes Bohemii a uváděli ji jako zemi svého původu. Vedli bohémský život. V angličtině slovo Bohemian může znamenat jak český, bohemijský tak bohémský. To víte, angláni zmatkaři“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/o-cem-je-bohemian-rhapsody-od-queen

Našla jsem znova v Rejzkově Etymologickém slovníku.

Nejsou to slova českého původu, ale převzatá, původ se uvádí takto".

"Bohém, ‘nespořádaně žijící člověk, především umělec’, bohémský. Z fr. bohème tv. (v Paříži od 19. st.), původně ‘cikán’ a to od Bohême ‘Čechy’ – o Čechách se totiž soudilo, že jsou domovinou cikánů přišlých ve středověku do záp. Evropy.

Srovnej bohemista, ‘odborník v českém jazyce’, bohemistický, bohemistika. Z latinského názvu Čech Bohemia z dřívějšího Boiohemia – v první části je jméno kelt. kmene Bojů (u nás žijících v 3.-2. st. př. Kr.), v druhé germ. *haima- ‘domov, sídlo’"

Anglický název pro obyvatele nebo rodáka z Čech“byl Bemener.

Bohemian = český x Bohemian = bohemský.

Třeba Bohemian Rhapsody od Queen =Bohémská rapsodie