vas999

Mají něco společného Podkarpatská Rus a Kyjevská Rus?

Existují i další Rusi?

Nejlepší odpověď
annas

1. „Kyjevská Rus je státním útvarem, který vznikl v 9. století a to na základě sjednocujícího procesu východního, když dvě střediska na východě vynikla:na severu Novgorod na jihu Kyjev atd.“.
http://dejepis­.info/?t=198

2. "Podkarpatská Rus je termín označující historické území, na němž se nyní rozkládá dnešní ukrajinská Zakarpatská oblast, z přísně historického hlediska je to označení jedné ze čtyř samosprávných zemí Československa v letech 1919–1939, jejíž území mělo nepatrně odlišné hranice.

Od května 1945 byla pouze formálně součástí Československa s hranicemi obnovenými do stavu před mnichovskou konferencí, 29. června 1945 pak byla odstoupena Sovětskému svazu. Jejím hlavním městem byl Užhorod; v listopadu 1938 se jejím správním střediskem stalo po První vídeňské arbitráži, která přičlenila jižní oblasti, včetně Užhorodu a Mukačeva, k Maďarskému království, město Chust. atd"
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Podkarpatsk%C3%A1_Rus

3. Ještě existovala Červená Rus
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cerven%C3%A1_Rus

Jak to bylo s Kyjevskou Rusí a Podkarpatskou Rusí – odkaz – mají něco společného
 https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Podkarpatsk%C3%A1_Rus

..
4., ¨K vysvětlení původu slova Rus.

Led vložila otázku
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vikingovia-v-rusku

"Švédští Vikingové se v devátém století usazovali kolem Baltského moře a pronikali do Ruska nejprve jako žoldnéři povolaní soupeřícími kmeny v oblasti dnešního Sankt Peterburgu.

Slované nazývali Vikingy Varjagy, oni sami si říkali Rhos nebo Rus, což znamenalo mořeplavci. Z tohoto vikingského slova vznikl název Rus, Rusko.
V roce 839 dopluli po Dněpru a Donu až do Černého moře. Z ruského území obchodovali s Byzancí. V Rusku založili řadu nových měst – Novgorod, Kyjev a další. Nakonec se sami ujali moci a založili rod Rurikovců."

Další odpovědi
led

Ano, Rus je pôvodne fínske označenie Ruotsi
„severské obyvatelstvo, které přicházelo do východní Evropy s úmyslem kolonizovat zdejší nepříliš hustě osídlené kraje a jemuž zřejmě náleželo finské pojmenování Ruotsi (dnes má toto slovo význam „Švédsko“). Na rozdíl od Varjagů byli skandinávští obyvatelé, kteří se usadili jižně od Finského zálivu, brzy asimilováni slovanským a zčásti i finským etnikem. Etnonymum „Rus'“ se však zachovalo a později se stalo pojmenováním pro území, na kterém vládla dynastie varjažského původu (Rurikovci), i jeho slovanského obyvatelstva.“
zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Varjagov%C3%A9#Ko­lonist.C3.A9_se­veroz.C3.A1pad­n.C3.AD_Rusi

Kepler

Asi moc ne, jedná se o dva rozdílné pojmy https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kyjevsk%C3%A1_Rus Dalších takových pojmů asi bude víc. Název Rusko pochází od vikingského kmene Rusů, kteří tímto územím cestovali do tehdejší Byzance za účelem obchodu.

vas999

Na Keplerově odpovědi se mi něco nezdá – vikingové, „kteří tímto územím cestovali do tehdejší Byzance za účelem obchodu“ a kteří dokonce tento stát založili, byli přece Varlagové, nebo snad Varjagové. Nebo se pletu?

led

" Varjagové nebyli výhradně švédského původu; zejména od druhé poloviny 11. století mezi nimi bylo i mnoho Anglosasů, Slovanů a Ugrofinů. Pojem „varjag“ neoznačoval pouze etnickou příslušnost, ale i sociální postavení. Varjagové byli někdy rovněž i elitní družiny ozbrojených kupců…
Varjagové si budovali nejen své základny, ale využívali i již existující městské pevnosti. Později se v některých starých slovanských centrech (Novgorod, Bělozersk, Polock, Kyjev) zmocnili vlády a začali vybírat od místních obyvatel tribut v naturáliích, které byly následně využívány v dálkovém obchodu jako zboží. To bylo typické také pro první vládce Kyjevské Rusi – Rurikovce…
Od těchto elitních oddílů ozbrojených dálkových kupců je třeba odlišit severské obyvatelstvo, které přicházelo do východní Evropy s úmyslem kolonizovat zdejší nepříliš hustě osídlené kraje a jemuž zřejmě náleželo finské pojmenování Ruotsi (dnes má toto slovo význam „Švédsko“). "
zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Varjagov%C3%A9
napríklad boli známi aj ako osobná ochrana Byzantských cisárov

Kepler

Nevím, který stát máš na mysli, ale tím, kdo který stát založil jsem se nezabýval. Pouze původem názvu Rusko.

led

Ruotsi bolo pomenovanie územia