Drap

Mají něco společného název byliny svízel se svízelí, kterou mám s nějakýn problémem?

Vím že bylin s pojmenováním svízel je celá řada druhů a hojně se do dnešních dnů využívá k léčení či potlačení celé řady zdravotních problémů. Co však má se svízelí kterou mám třeba s nějakou prací netuším.

Nejlepší odpověď
annas

Všechny druhy svízele jsou léčivé. Znám svízel syřišťový.
K čemu je dobrý?

https://www.re­habilitace.in­fo/bylinky/svi­zel-a-zdravi-naseho-tela-na-co-se-da-tato-bylinka-pouzit/

Jinak k původu obou slov pomůže Jilří Rejzek v Etymologickém slovníku.

Existuje ten svízel a ta svízel.

  1. druh polní byliny’ – dnes jen ten svízel

    Z psl. *sъ-vęz-elь od *vęzati ( :vázat), protože jde o plevelnou bylinu opatřenou háčky.

Srov. polské więziel, r. vjázel’ i druhová jména svízel povázka, svízel přítula. Povázka byl lidový název, že se přichytí, či uváznou na cokoliv.

Vázat – Psl. *vęzati je nejspíš odvozeno od indoevropského . *anǵh- ‘úzký, zužovat, stahovat (šňůrou ap) staročesky znamenalo i pouto. Svízelit se = lopotit se.
--

  1. svízel ‘potíž, nesnáz; – přeneseně potom „vlastně to, co člověka svazuje“. – dnes ta /ten svízel,. Častěji ta svízel, zřejmě rod je daný oblastně.

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Další odpovědi
Bobek 2

Zkuste si někdy projít louku, kde roste svízel přítula, a poté, co si budete hodinu čistit boty, kalhoty i chlupy na nohou (a ponožky raději rovnou vyhodíte do popelnice, protože by z nich po očištění moc nezbylo), vaše otázka zřejmě pozbude opodstatněnosti. To já jsem si zase nikdy nestačil všimnout toho, že by mi kontakt s tímto přítulou potlačoval nějaké zdravotní problémy – leda tak od nich na chvilku odvede pozornost.

EKSOT123

Správné jsou zřejmě obě odpovědi, Annas i Bobek. Sice obzvláštní svízel je pouze s jedním druhem svízele- přítulou, ale tento druh je asi nejvíc rozšířený.
V jiných jazycích název rodu nemá většinou nic společného se svízelí a problémy: Przytulia, cleavers, подмаренник, ve španělštině je to dokonce naopak, samozřejmě s ironickým nádechem: El amor de hortelano

annas

Ad EKSOT123,

odpověď uživatel Bobek 2 je nepřesná. Nepochopll otázku

  1. Zřejmě nteuší,, že bylina svízel je léčivka, i když jsou problémy s jejím sběrem., ale to je jiná skutečnost. Nejde o žádný kontak s bylinou, ale jo její použití.
  2. Neuvedl, o jaký jde vztah obou významů slova.

EKSOT123

Annas, víte, mám sice vystudované nějaké školy, ale mám rád, když se na věci jde po selsku. Kolik trápení způsobí člověku procházka porostem zapleveleným nejběžnější svízelí přítulou víme asi všichni, kdo jsme trochu přičichli k přírodě a venkovu. A to je podle mě první, s čím si obyčejný člověk název rostliny spojí. Bobek to popisuje úplně přesně.
Se sběrem léčivých druhů svízele by žádný problém být neměl. Sbírám také pravidelně svízel syřišťový, a je to práce příjemná a povzbuzující. Zřejmě si v něčem nerozumíme. Svízel působí jen svízel přítula.
Ale je dobře, že uvádíte možnou spojitost se slovem vázat. Takže máme 2 varianty. Jednu jazykovědnou a druhou praktickou. Obě spolu souvisí, sama uvádíte ty háčky. Myslím, že není nutno hledat rozpor.

annas

Opět omyl.

Existuje bylina svízel1 a svízel2 jako přenesený význam.

Přítula způsobí problémy, že např. znečistí oblečení.

Svízel2 přenesený význam způsobí problémy, které existují, i když je někdo vzdálený od byliny třeba na 100 honů.

Svízel2 je obtížné, nepříjemné postavení, obtíž, potíž, těžkost, nesnáz. Má jiný původ než bylina.

Obě slova se ve slovníku značí jako homonyma.

Svízel 1 x svízel2.

" Svízel působí jen svízel přítula." Ale svízel2 vzniká samozřejmě z jiných důvodů.

annas

Omylem jsjem klikla. Vaše věta. „Svízel působí jen svízel přítula“. Jenže svízel se uváže, zachytí na oblečení atd. Dá se to nazvat svízel?

Svízel2 – jde o psychické potíže atd.

Takže opravdu není svízel1 jako svízel2.

annas

Omylem jsjem klikla. Vaše věta. „Svízel působí jen svízel přítula“. Jenže svízel se uváže, zachytí na oblečení atd. Dá se to nazvat svízel?

Svízel2 – jde o psychické potíže atd.

Takže opravdu není svízel1 jako svízel2.

EKSOT123

Já myslím, že se to úplně bez problémů dá nazvat svízel. I když to je pouze taková lehčí nesnáz, kéž by všechny svízele byly takové. Aneb svízel 2 může být způsobená i svízelem 1(doufám, že dobře skloňuji). Každopádně budu trvat na tom, že by bylo škoda, kdyby tady Bobkova odpověď nezazněla.

EKSOT123

Díval jsem se na příklady použití slova svízel a jsou dost široké. Je možné, že obě homonyma mají společný kořen, sama v odpovědi u obou svízelí ( a i b ), že svazují. Takže homonyma příbuzná.

annas

Naposled.

nenapsala jsem, že Bobkova odpvoěď je špatná, ale nepřesná.

Protože to,. že se svízel třeba zamotá kolem nohou, vzniknou problémy,. řekněme, že způsobí svízel.

Jenže znova opakuji, svízel vznikne bez účasti byliny svízel.

Chybí navíc vztah k oběma slovům.