dust8

Mají něco společného hrábě a hrabě?

Podobná slova s nějakou souvislostí?

Nejlepší odpověď
annas

hrabě, hraběnka, hraběcí, hrabství. Stč. hrabie. Ze sthn. grāvo (dnes Graf), jehož původ není jistý – snad je to z řeckého grafeús ‘písař’ (přes střlatinské grafio, grauio ‘správce, daňový úředník’ doložené z doby francké říše). Slovensky gróf je z maďarského .gróf a to ze středohorno- německého hrábě. Všesl. – p. grabie, r. grábli, s./ch. grȁblje. Příbuzné je s litevským grėblỹs, stislandským gref tv. Dále viz :hrabat

hrábě. Všesloslovanské – polsky grabie, r. grábli, srbsky/chorvatsky gref tv.

Dále viz hrabat, hrabavý, hrábě, hrablo, hraboš,
nahrabat, rozhrabat, uhrabat, odhrabat, prohrábnout, pohrabáč.

Praslovanské *grabati je opětovací sloveso (iterativum) k *grebti . příbuzné je lit. grė̷bti ‘hrabat’,lotyšské grebt ‘rýt, kopat’, gótské. graban (něm. graben) tv., stiidické grbhṇā̺ti ‘uchopí’, základem je indoevropské . *ghrebh- ‘uchopit, shrábnout; škrabat, kopat’.

Významově se sem hodí i řecké gráfō ‘škrabu, píšu’, které však předpokládá počáteční gr-.

Jiří Rejzek, Etymologický slovník

Když si přečtete původ, zjistítr, co mají oba výrazy společného.

Další odpovědi
marci1

Mají. Hrábě i hrabě hrabou. 🙂