Mají naši spoluobčané také své svaté, jako je třeba : sv. Eržika, sv. Deméter či sv. Dežo ?!

Nejlepší odpověď
annas

U nich je to trochu jinak, Např. kult svaté Sáry „nebol Rómom "vnútený“ zo strany cirkvi, naopak, vychádzal z ich spontánnej duchovnej potreby".

Rómovia uctievajú svätú Sáru ako svoju patrónku. Jej historická existencia je zahalená rúškom tajomstva. Existuje o nej viacero legiend a nevie sa presne, ktoré sú pravdivé. Jeden apokryfný text z 11. storočia dokonca hovorí, že Sára bola prítomná pri prázdnom Kristovom hrobe spolu s Martou a Máriou. Napriek nejednoznačnosti jej existencie sa vo francúzskom Saintes-Maries de la Mer každoročne 24. mája konajú rómske púte.

V tomto meste je kostol, v ktorom sa nachádza socha svätej Sáry. Podľa dobových prameňov prichádzajú každoročne do juhofrancúzskeho mestečka Saintes-Maries-de-la-Mer už od roku 1855, aby si uctili túto sväticu. Od roku 1935 povolil arcibiskup procesie so sochou sv. Sáry, ale samotní predstavitelia cirkvi sa na týchto procesiách začali zúčastňovať až od roku 1953.

http://kmeto.blog­.idnes.cz/c/108018­/Romska-patronka-svata-Sara.html

Valašským Meziříčím prošla romská pouť, připomíná prvního blahoslaveného Roma
09–08–2011 – Igor Maňour, Andrea Frydrychová

Valašské Meziříčí zažívá romskou pouť. Koná se u příležitosti 150. výročí narození Zeferína Jimenéze Mally, vůbec prvního Roma, kterého papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného.

Organizátoři pouti očekávali menší účast než v předešlých ročnících, protože ve městě začala pracovat letniční církev v čele s romským knězem. Její bohoslužba není tak konzervativní jako katolická, nálada bývá uvolněná, hodně se zpívá, což je Romům bližší.

Obavy organizátorů se ale nenaplnily. Svého Zeferína přišla uctít drtivá většina tamní romské komunity.
http://romove­.radio.cz/cz/cla­nek/24097

Další odpovědi
Drap

Nemají svou církev, takže ani své svaté.

led

Svatý barbakan
vaši-naši spoluobčané jsou taky lidé vyznávající náboženství, jako jiní vaši-naši spoluobčané. Když jsou křesťané vyznávají křesťanské svaté, když židé, pak vyznávají židovské svaté.

Mamar

http://www.lubosovy-vtipy.net/rom32­.html