Kepler

Mají Lužičtí Srbové v Německu něco společného s balkánskými Srby?

Myslím, že jen to, že jsou to oba slovanské národy. Ale proč ten stejný název?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud bude někdo mou odpověď číst, doví se, že zřejmě balkánští Srbové i Lužičtí Srbové mají společný genetický původ před migrací. Ve zdrojích se uvádí, kde žili předkové před migrací a co je spojovalo. Název příbuzenstvo,

1. Historie Lužických Srbů
http://www.ces­kenarodnilisty­.cz/clanky/Luz_Srb_K­ohl.htm

Lužičtí Srbové patří k západním Slovanům, zatímco balkánští Srbové patříok jihoslovanským národům.

3. Historie balkánských Srbů
https://sr.wi­kipedia.org/wi­ki/%D0%98%D1%81%D1%82%D0­%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0­%B0_%D0%A1%D1%80%D0%B1%D­0%B0

3. . Srbsko – lužickosrbské vztahy

"Srbové, obyvatelé patřící k jihoslovanským národům a L. Srbové , obyvatelé patřící mezi západní Slovany, se domnívají, že před migračním obdobím měli společný původ před svým etnonymem (tak jak, si dali jméno jako národ) (Srbové, Srbi, x Serby, Serbja).

Srbové si říkají SRBI , Srbové (Serbian : Lužički SRBI ) se nazývají Serbja nebo Serby . L. Lužičtí Srbové používají pro Srby výraz „Jižní Srbové“ ( Jižní Srbsko ).

Tyto dvě etnické skupiny mohou sdílet etnonymum (genetický původ, název národa) kvůli tomu, že byly před 6. stoletím jedinou etnickou skupinou.

Genetická studie Lužických Srbů ukázala, že sdílejí největší afinitu ( blízkost, příbuznost) s Poláky,. Výsledky byly srovnávány se Srbskem a Černou Horou kvůli historickým hypotézám, které ukazují, že „ Lužičtí Srbové se nejvíce lišili od Srbska a Černé Hory, což pravděpodobně odráží značnou geografickou vzdálenost mezi těmito dvěma populacemi. atd, ."

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Serbian%E2%80%93S­orbian_relati­ons

4. Nejihoslovanští Srbové

"Národy označované jako Srbové žily i na území Čech (srovnej názvy lokalit Srbsko u Berouna, Srbská Kamenice apod.). Polohistorický kmen Pšovanů žijící v devátém století v okolí Mělníka byl také řazen k Srbům. Lužičtí Srbové dodnes obývají oblast Lužice severně od Čech. Jde však o západní Slovany, nikoli jižní, jako jsou vlastní Srbové.

Ohledem na stejnost rodu svého (Slované) jmenovali-li se mezi sebou vůbec „Srbi“, tj. příbuzenci… (Palacký, Dějiny, str 96) … jsouce co do původu a rodu všeho všikni „Srbové“, to jest příbuzenci (Palacký, Dějiny, str 151)."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Srbov%C3%A9

Podrobné názory jazykovědců v odkazu

https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Names_of_the_S­erbs_and_Serbia

Srb od slova srbati, střebati, tj. srkati stejné mateřské mléko). tedy příbuznost. . U nás obec Mlékosrby. Podle Machkova slovníku.

Další odpovědi
Emefej

Myslím, že nemají společného nic. Stejný název s balkánskými Srby mají pouze v češtině, v němčině se to rozlišuje. Občas do Budyšína jezdím a jejich jazyk mi hodně připomíná polštinu.

Kelt

Ano, každý z těch národů žije v jiném prostředí, má jinou historii a také jazyk. Třeba
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lužická_srbšti­na
LS používá latinku a ti balkánští azbuku. Stejně si můžeš najít historii obou národů a další informace.

Drap

Lužičtí Srbové mají zřejmě více společného s námi, než s balkánskými Srby

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.