Mají lékaři povinnost říci pacientovi průběh operace?

V ÚVN jsem se dozvěděl po 3 letech, že mám navíc trubku v těle. Je asi fakt, že díky tomu asi lépe hůře funguji. Chtěl mi to říci po probuzení, ale odkázal jsem ho, až budu při plných smyslech a pak se už jen vyhýbal.

Nejlepší odpověď
www

Je naprostým standardem seznámit pacienta o všech možnostech, průběhu a případných úskalích ještě před operací tak, aby sám pacient měl případnou možnost volby.
U dětí se to projednává s rodiči.
V případě, že nikdo nic neřekne předem, je potřeba se zeptat!
Zkušenost

Další odpovědi
Larissa

Pokud je pacient starší 18 let, lékař by mu to měl říct.

david22

Pacient by měl znát svoji diagnózu. I tehdy, pokud bude jakkoliv nepříznivá.

anonym

Nebavíme se tu o diagnóze, ale o seznámení pacienta s průběhem operace. Lékař je povinen seznámit pacienta se standrardním průběhem operace. S tím vydává pacient písemný souhlas ještě před výkonem samým. Případné další kroky, které se nenadále v průběhu operace musí řešit, by měl pacientovi vysvětlit dotatečně v tom případě, že s tím bude souviset následný průběh rekonvalescence, možné další operace aj.
Pokud Ti něco nebylo jasného, mohl ses zeptat i svého ošetřujícího lékaře kdykoliv po operaci. Z lékařské zprávy, kterou nemocnice posílá ošetřujícímu lékaři, by takové informace měly být srozumitelné.
Pokud jsi měl pocit, že se v nemocnici Tvůj lékař něčemu vyhýbá, měl jsi zajít přímo za primářem oddělení a požádat o vysvětlení jeho. To ale můžeš udělat kdykoliv, jenom teď bude třeba se objednat a sdělit, o co se vlastně jedná, aby si k tomu ten, s kým budeš chtít hovořit, mohl nachystat zavčas podklady.

bolak

wtf? > http://files.hu­debninastroje1­.webnode.cz/200000076-12ba91313b/tr­ubka.jpg

anonym

proto asi hraju některým na nervy

anonym

😁 Bolak, ty mi dáváš. Sice jsem koukal na gastroskopii do sebe na TV, ale nic jsem nepoznal. 😁