Maji ledovce jmena

zajimalo by mne, zda ledovce maji jmena, kolik tech ledovcu je pojmenovano a ktery je nejvetsi a opacne? Dekuji

Nejlepší odpověď
annas

Největším ledovcem na světě se po rozpůlení B15 nyní stala ledová masa C19A nacházející se nedaleko francouzské antarktické základny. Ta zabírá plochu 6 569 kilometrů čtverečních, tj. zhruba velikost Bruneje.

V Himálajích se nachází přibližně 15 000 ledovců, které obsahují přibližně 12 000 km³ čisté vody. Ledovec Siachen, dlouhý 70 km a nacházející se na hranici Indie a Pákistánu, je druhý nejdelší ledovec na světě mimo polární oblasti. Mezi další známější ledovce patří Gangotri a Yamunotri (Uttarakhand), Nubra, Biafo a Baltoro (oblast Karakoram), Zemu (Sikkim) a Khumbu (oblast Mount Everestu).

Ledovce se pojmenování písmeny (např. D-17, C-19, C-16,A-15). To označuje místo jeho vzniku a číslice udává jeho pořadí od počátku pozorování.

Některé ale mají jména.

Významné světové ledovce

Název – Oblast – Délka km – Šířka – km
Lambertův ledovec- Australské antarktické území – 402 – 64
Petermanův ledovec – Grónsko – 200 –32
Vatnajökull – Island – 100 – 83
Beardmoreův ledovec – Novozélandské antarktické území – 160 — -
Malaspina – Aljaška – 65 – 45
Hispar-Biafo- Karákoram, Pákistán – 120 – 3,2
Hubbardův ledovec – Saint Elias Mountains, Aljaška – 114 – 3,75
Humboldtův ledovec – Grónsko – 114 – 95
Koettlitzův ledovec – Novozélandské antarktické území – 85 – 13
Aletschgletscher – Bernské Alpy – 26 – 3,2.

Wikipedie
Doplňuji:
Ještě dodatek:
Nejdelší vysokohorský ledovec – Beringgův ledovec (Severní Amerika/ USA – Aljaška)
Jeho délka je 170 km. Vysokohorský ledovec se plazí z Vrchů svatého Eliáše (Mt. Logan 5 951 m) až k ostrovu Kayak ležícímu u břehu Aljašky. Ledovec je pojmenován podle dánského mořeplavce Viruse Jonassena Beringa, který ze v roce 1741 přistál s ruskou výpravou u aljašského břehu. Ledovce se pohybují různou rychlostí. Například alpské se pohybují 80 – 150 m/rok, himalájské 700 – 1300 m/rok, na pobřeží Grónska je ovšem rychlost až 9 900 m/rok.

Další odpovědi
superanetka

nevim to jistě ale myslim že některe velke ledovce mají ale asi spíš ty větší ty male myslim že asi ne.

panenka

Se svojí délkou kolem 10 km je Ledovec Pasterze největší v Rakousku.

arktický ledovec je nejmenší .
Dále máme ledovce Radialní,MALAS­PINSKÝ,PENNIN­SKÝ,ÚDOLNÍ,DEN­TRITICKÝ,SVAHO­VÉ,Aletschglet­scher

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Le­dovec

Michal

Jestli mají jména a ne jenom nějaká označení nevím.Ale jedno jméno bych měl.Hádejte?!