Kelt

Mají dnešní počítače také makroklávesy jako (více v popise)?

Vzpomínám, když jsem začínal na MS dos a psal se nějaký text, tak bylo možné zvolit pomocí několika kláves dané slovo a tak navolit třeba 5 výrazů. Dobré do bylo u chemických vzorců. Dnes si mohu vložit sice i obrázek a text, ale takové makroklávesy už ve Windows vlastně nejsou? Mohu si vkládat cokoli, ale jen jednu věc a pak zase další. Nebo je tam něco jiného? Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tvorba (snadná) maker je dnes na nesrovnatelně vyšší úrovni, než v DOSovních dobách. Každý jen trochu solidní program má makroeditor, kupříkladu Excel. Dokonce i mnohé ty jednoduché (jako třeba PSPad) ho mají.

A pokud ti jde o multischránku, tak i takové utility existují. Jen jsou o DOST dál, než kdysi. :)

Další odpovědi
anonym

Původní makra jako sekvence činností simulovaných virtuálním ovládáním myši a klávesnice jsou v dnešní době jen otázkou vhodného doplňkového softwaru který práci s makry umožní a dá vám možnost napojit je na obvyklé zkratky typu CTRL+SUPER+AL­T+SHIFT+COKOLIV … nebo si můžete koupit klávesnici s programovatelnými fyzickými makroklávesami typu https://www.in­finitton.com/ … taková klávesnice má místo tlačítek malé displaye, takže můžete podle aktivní aplikace kontextově měnit funkce jednotlivých tlačítek, ty mohou být i komplikovanějšími makry nejen přemapováním na jinou klávesovou zkratku.

Makra ale postupně prošla evolucí v nepřebernou škálu nástrojů automatizace činností, kterou dnes už ani nelze pojmout jedním slovem …

Dochy

Jen ještě doplním poznámku: Makra nejsou záležitostí systému jako takového (i když mohou být), ale konkrétní aplikace.