dust8

Mají divadelní kukátka polohovatelnou či jen pevně danou hodnotu zoomu?

Odpovědi
Edison

Já jsem teda divadelní kukátko s proměnným zvětšením nepotkal. A to se optickými přístroji už nějkaý pátek zabývám.

Kepler

Kukátka ani běžné dalekohledy zoom nemají. Je běžný u některých foťáků.

led

Kukátko sa používa na malú vzdialenosť, preto máva prevažne 3× priblíženie, čo bohato stačí. Pri väčšom priblížení na tak malú vzdialenosť (do 50m) síce uvidíte medzierku medzi zubami, ale tras ruky neudržíte bez opretia o sedadlo.

Aj neprofesionálne komerčné ďalekohľady mávajú zoom, https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=avas­t&biw=1093&bih=500&tbm=is­ch&sxsrf=ACYB­GNRDyDyI2MEHtHx2_5OC­qTBBjcpFlw%3A15797243952­96&sa=1&ei=a64oX­p3JEcTXkwXinKH4Ag&q=da­lekoh%C4%BEad+zo­om&oq=dalekoh%C4%BE­ad+zoom&gs_l=im­g.3...30267.38469­..39638...0.0­..0.223.2053.3j13j1­......0....1.­.gws-wiz-img.......35i39j0j0i7­i30j0i30j0i5i30j0i67j0i1­31j0i24.i4wxeR9Poq0­&ved=0ahUKEwjdqrL7g5jnAh­XE66QKHWJOCC8Q4dUD­CAc&uact=5

Edison

Led, dobré divadelní kukátko se hodí i pro pozorování oblohy. S dobrou optikou a zvětšením kolem 3× lze plnohodnotně pozorovat i velká souhvězdí i jejich detaily. Jak praví odborník… neudává se ani vzdálenost, ani přiblížení, ale zvětšení.

led

Ale v prípade pozorovania oblohy doň vniká príliš veľa parazitného svetla,, aj keď na druhej strane Galilei aj Kepler mali slabšiu optiku a čo dokázali…

Edison

To máte sice pravdu, Led, ale to je úplně jiný parametr. S použitím divadelního kukátka vůbec nesouvisí.

Edison

Kepler se poněkud mýlí. Dalekohledy s proměným zvětšením už dnes poměrně běžně existují. Jen profesionálové je nemají příliš v oblibě, ani já je nedoporučuji, ptz pokud má za něco stát, tedy aby neměl problém se světelností, stál by nehorázný peníze. Jinak i zoomový dalekohled se dá pořídit za slušný peníz.