Aappo

Mají české dějiny podobnou bájnou osobnost, jako byl král Artuš, který se stal součástí britských středověkých legend?

Král Artuš (z anglického originálu King Arthur) byl podle legendy britský panovník, který podle historiků vedl britské jednotky proti Sasům na přelomu 5. a 6. století. Své sídlo měl na hradě Kamelot, se kterým je spojen známý kulatý stůl. Experti ovšem jeho existenci zpochybňují a vyvrací. Přesto se tato historická postava stala inspirací a vzorem pro sepsání nejrůznějších příběhů, které zahrnovaly často i fantasy prvky. Je nějaký osobnost českých dějin, českých legend, která se stala takovou inspirativní předlohou? Napadá mě pouze Přemysl Oráč. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Přemysl Oráč, tak možná. :D Nebo třeba pololegendární (ale skutečný) Sámo.

Ale jinak ne, na takové úrovni určitě ne. Nemáme ani vyloženě tolik z čeho vybírat nebo srovnávat (v tomto ohledu). Příběhy o Artušovi, Pendragonech, Merlinovi, mečích a kouzlech, Kamelotu, Avalonu, konkértních rytířích kulatého stolu, jejich dobrodružstvích, epických láskách a celém tom období,.. to je prostě hrozně obří, komplexní legenda, přesněji několik legend, z mnoha středověkých zdrojů (anglických a francouzských spisovatelů, historiků či pseudohistoriků a romanopisců), pojednávajícíh o psoustě věcech, velice symbolické a propracované. Já jsem (prozatím) četl jenom Artušovu smrt od Maloryho, Sira Gawaina a Zeleného rytíře, no a vlastně ještě Tristana a Isoldu převyprávěnou Bediérem (což je úzce spjato s Artušem a spadá to pod artušovské legendy.. i když zrovna tady to s ním moc společného nemělo, ale příběh je to moc hezký a skvěle napsaný).
Tak epického vladaře s takovými příběhy a skutky jsme neměli a nemáme (ani v pověstech). Ale na druhou stranu ve výbojích, říši a zkrátka, co se mocného a výbojného panovníka týká, tak jsme měli skutečného, krále železného a zlatého, Přemysla Otakata II. ;)
Jestli se nepletu tak v mnohých příbězích o Artušovi je zmíněná „jeho říše“, což nebylo území jen Anglie, Skotska, Irska, ale též Francie – alespoň celý sever, kus střední Evropy a hlavně sever Evropy (jako Dánsko a výš – Norsko, Švédsko, Finsko) a tam někde.
Mnoho těch postav určitě existovalo (včetně samotného Merlina), akorát trochu jinak, možná i jindy, než jak nám předkládají legendy a pseudohistorické spisy.
Zrovna my něco podbného (v takovém duchu) nemáme, ale ostatní státy jo, jsou to typické středověké legendy a hlavně hrdinské eposy, jako Píseň o Rolandovi, Píseň o Nibelunzích, Píseň o Cidovi, Beowulf, Byliny/Slovo o pluku Igorově a další (tohle jsou jedny z nejznámějších).
My máme tak leda možná Alexandreis a kroniky a některé pověsti, ale vyloženě žádného Artuše, legendárního, epického vladaře, příbehů plných předurčení, osudu, moci, dobrodružstvích, bojů, cest/výprav, magii,…

Další odpovědi
Pepa25

Také třeba rytíř Bruncvík

Drap

Třeba král Ječmínek. Ten sice silně ovlivňoval Čechy, i když byl Moravák

da ny

Ptáte se na bájnou osobnost ;)
Jiný kraj, jiný mrav, dobrodružství v legendách, nebo pověsti.
Nejde tedy asi o skutečné osoby z naší historie (zmíněný Rudolf II., Přemysl Otakar II., J. S. Kozina, J. Hus apod. Ani o Josefa Švejka).
Alois Jirásek a jeho „Staré pověsti české“, byl v jisté době, ze zřejmých důvodů (též zásahem Z. Nejedlého), tak, nějak „upozaděn“. Od r. 1894 na něm vyrostlo několik generací. včetně těch upravených.
https://literar­ky.cz/literatu­ra/330-kniha-mesice-podle-literarnich-novin-alois-jirasek-stare-povesti-ces
https://audiok­nihy.heureka.cz/sta­re-povesti-ceske-jirasek-alois-dramatizace-2cd/#prehled/
Zmínil jste Přemysla Oráče. Domnívám se, že zásadní význam, zde má i kněžna Libuše, se svými věšteckými schopnostmi. :) Jiráskovy Pověsti jsou plné, dalších zajímavých postav, Krok a jeho tři dcery, Horymír, Bivoj atd.)
Dnešní generace :nečtivců“, ani neví co v Pověstech vše mohou najít.

annas

Každá země má svou historii, své mýty, pověsti o hrdinech. Záleží na mentalitě, národa, jejich způsobu života, a uznávání hodnot. Každý národ potřebuje někoho, komu věří, k němuž se obrací o pomoc v horších časech.

U nás je to svatý Václav, jeho socha na Václavském náměstí v Praze jako centrum dění historických událostí.

I když jde o skutečnou postavu, sv. Václav je opředený legendou o blanických rytířích. Jde o krásný mýtus, který se traduje po staletí i v nové době i zásluhou A. Jiráska,

Vzpomeňte si na nejstarší českou, i když psanou latinsky, Kosmovu kroniku. Autor zachycuje dějiny od mýtických příběhů po rok 1125. Kronika je napsána tedy v latině a má hodnotu nejen faktickou, ale také literární, protože Kosmas není jen běžným kronikářem. Zaznamenané události komentuje a hodnotí.
Uvádí bájné a moudré postavy českého národa – jsou to praotec Čech, Krok, jeho 3 dcery (Kazi, Teta, Libuše), Přemysl Oráč, Lučané a jejich kníže Vlastislav, moravský král Svatopluk a další světci – svatý Václav, svatý Vojtěch..

Příběhů využili další autoři, kronikáři, ale i historik Alois Jirásek. Svými interpretacemi čtyřiatřiceti národních pověstí se pokusil tak oživit nejen příběhy z českého dávnověku a z dob křesťanských, ale i pražské pověsti či prastaré věštby.

Vyberte si sám, kterou osobnost považujete na nejvýznamnější pro naši historii.

V současnosti je ceněna i kněžna Libuše, velká žena se proto stala motivem velké zlaté mince České mincovny o hmotnosti stodukátu.

Rokio

Vladyka a majitel Šemíka Horymír.

elkon

Tak Bruncvíka mě sebral Pepa25, ale jsou i další, namátkou Rudolf II a vše kolem něj, nebo Jan Sladký Kozina a jiní.

Beno

Svatý Václav a blaničtí rytíři.

Disraeli

Ale musíte uznat, jak zní Brunclík a spol (další česká jména/hrdinové…) docela trapně ve srovnání s těmi zahraničními borci. Prostě Brunclík. :D

Disraeli

A přestože jako máme v pověstech všelijaké příběhy a i osoby, které bychom mohli nazvat hrdiny, není to nic tak legendárního/e­pického a komplexního jako král Artuš a spol. Horymír ani podobní, to prostě nejsou nijak velké příběhy, podobné těm artušovským. Možná nejvíc ten Bruncvík, coby takové legendární dobrudružství, která tomu jsou docela podobná.

Disraeli

Ak když už jsem zmínil Sáma, tak jsem hlupák mohl zmínit třeba i Mojmírovce (jako Svatopluka I.) nebo i Boleslava I… Jako oni nejsou mýtičtí, ale těch záznamů a pozdějších spisů… skoro to jsou ještě takové polo/legendární postavy (oproti pozdějším vladařům).