Arnost

Majetkove vyporadani

Ma dcera bude mit rozvodove rizeni a zajima ji,zda se bude u soudu projednavat i majetkove vyporadani.Dum zdedil manzel,ale zili spolu 15 let,na co ma pravo.

Odpovědi
standa

Nepochybně je ´majetkové vypořádání´ nedílnou součástí každého rozvodového řízení. Soud se přednostně zabývá návrhem DOHODY obou rozvádějících se manželů. Pokud soudní jednání k dohodě nesměřuje (což je mnohdy častější jev), musí soud prozkoumat řadu skutečností, podložených důkazy (včetně svědectví) a poté rozhodne a téměř vždy k nelibosti jedné ze soudících se stran.

Co se týká konkrétního příkladu, pak je nezpochybnitelné, že zděděný dům není *) součástí SJM (společné jmění manželů) a není předmětem vypořádání, a to i přesto, že zde dcera se svým manželem žila 15 let.

*) součástí SJM by se takovýto dům mohl stát jedině v případě, že se na této věci oba manželé v nějakém následném dokumentu (manželská smlouva) písemně dohodli, ale to asi vylučuji…