taniella

má zmysel sa odvolať proti nákladom za právní řízení??

pokuta MHD
Doplňuji:
Pokutu dostal priateľ v ČB. Asi mesiac po jej udelení mu prišiel platobný rozkaz od súdu, kde určitá spoločnosť žiadala okrem 800,– za súdne výlohy ešte cca 6200,– ako odmenu žalobcovi za právne náklady a 1300,– pokuta. Tento rozkaz prišiel bez akéhokoľvek upozornenie (ale podľa toho čo tu čítam, tak to je očividne normálne, nikto tú povinnosť nemá. Ešte predtým ako bol tento platobný rozkaz vydaný sme ale čiastku 1300,– uhradili a kontaktovali sme tú danú firmu, tvrdili, že pred 2 hodinami odoslali žalobu. Samozrejme sme sa odvolali a dnes nám prišlo uznesenie, že žalobca medzitým žalobu stiahol (asi mesiac po vydaní platobného rozkazu a asi 15 dní po podaní nášho odvolania). A práve preto, že tú žalobu kvoli čiastke 1300,– stiahol, žiada po žalovanom uhradiť 800,– na súdne výlohy, cca a dohromady asi 6500,– na náklady právního řízení a náklady za stiahnutie žaloby.

Možte mi prosím niekto rýchlo poradiť či vobec má zmysel podávať odvolanie, proti tým nákladom za právne riadenie. Príde mi totiž nenormálne, aby niekto požadoval odmenu v takej výške. Veď samotná čiastka, kvoli ktorej sa toto celé deje, je asi 1000,–.

Dopredu ďakujem za všetky odpovede, len prosím aby som to 15tich dní stihla.

Nejlepší odpověď
anonym

Takový případů jsou Občanské judo a Černé ovce každý týden plné.
V podstatě je zde třeba ujasnit dva pojmy:

  1. datum úhrady dluhu MHD
  2. datum podání žaloby tímto podnikem soudu

Pokud od Vás přijal MHD úhradu s tím, že podal žalobu před dvěma hodinami, měl dost času, aby tuto žalobu vzal zpět a nic by se nestalo. Ve Vašem případě to však MHD nechal plavat. Vždyť ono jde „Jen“ o peníze dlužníka a tomu je třeba dát za vyučenou.
Drap má pravdu, že máte malou šanci na úspěch u soudu. Přesto odvolání podejte právě z důvodu výše uvedeného rozporu. Prokázali jste „dobrou víru“ svým závazkům dostát tím, že jste je uhradili. Na MHD tedy bylo, aby dořešil další.
Bohužel, v tomto státě se v poslední době jedná opravdu velmi neseriózně. Asi bych kromě odvolání oslovila televize a pokusila se je požádat o pomoc. Možná budete mít štěstí a MHD nakonec utrží pořádnou ostudu.

Další odpovědi
Drap

Smysl to jistě má, ale šance že by jste vyhráli je mizivá.