fcoop

Má výraz „pochlebovat“ něco společného s chlebem? Jak vzniknul?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
hanulka11

Ne

Možná vás napadla otázka, jak sloveso pochlebovat souvisí s podstatným jménem chléb. Že tahle souvislost existuje, se zdá být evidentní. Chléb je ve výrazu pochlebovat přímo a beze změny obsažený. A přece to tak možná není. O původu slovesa pochlebovat, existují dvě teorie a jedna jeho souvislost s chlebem vylučuje.

Nejprve si, asi zbytečně, řekněme, co to to pochlebování vlastně je. Podlézavé lichocení. Pokoušení se lichotivými, zpravidla neupřímnými slovy o zisk něčí přízně, z níž pro nás poplyne nějaká výhoda.

Ti, kteří si nemyslí, že by pochlebování souviselo s chlebem, například etymolog Václav Machek, tvrdí, že kořen tohoto slovesa je v dnes už zapomenutém podstatném jméně chalba, které mělo význam lichotka. Ochaleba byl ve staré češtině lichotník a staré západomoravské a hanácké chalbat znamenalo lichotit a také konejšit a chlácholit. S dosud běžně používaným slovesem chlácholit mají prý stará slova chalba, ochaleba a chalbat společný praslovanský základ chol-. Původně podle této teorie sloveso pochlebovat znělo pochalebovat a jeho dnešní podoba je výsledkem zkrácení

dál můžeš číst v odkazu

http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/74188

Další odpovědi
annas

Ano

Opět se potvrdilo, stejně jako u choroby tanec sv. Víta, že existuje několik výkladů o původu různých pojmenování.

Ve Staročekém slovníku o původu slov jsem zjistila toto:

Slovo pochlebovati, stč. pochlebiti, přichlebiti má základ v latině (arridere- být výhodný).

Staročeský slovník uvádí vztah ke slovu chléb.

Významy:

  1. komu) (za)lichotit (zprav. neupřímně) se zištnou snahou se zalíbit; ipf. pochlebovat, podkuřovat. Lísat se po chlebě.
  2. v čem [žádoucím] komu lákat, vábit čím koho – chlebem
  3. co, v čem [nenáležitém] (komu) se zištnou shovívavostí posoudit, zvl. prominout co
  4. komu/čemu v čem) přitakat, dát za pravdu; ipf. stranit, nadržovat (komu/čemu) – uvádí J. Hus

chléb, chleba, chléba, masc., Brod; stsl. chlêbъ. Z germ. hlaiba-, got. hlaifs, sthněm. hleib, leip.

Staročeský slovník – upraveno v Korpusu ÚJCAV 21. 11. 2011

Postupem času se významy obměnily, některé zanikly, jiné se přizpůsobily…

Děda Louda

Ne

Vidím spíš návaznost na pojmy chlouba, chlubit (nikoli chlubit se, ale někoho), chválit, vzdáleně pak i lichotit. Zištný úmysl je zcela jasný.

cvikra

podle mě ne neboď si myslím že to znamená vlez do zadku a na takový chleba bych chuť neměl.