Kelt

Má výraz „Peníze nebo život“ logiku?

Spojka nebo nám dává možnost výběru. Buď půjdu do kina nebo zůstanu doma. Jedna možnost vylučuje druhou. V matematice výrok – prší nebo svítí slunce – připouští každou možnost nebo dokonce obě. Ale co tato scéna ze seriálu 30 případů majora Zemana. Vyber si buď heslo, nebo chcípneš. A míří na něj pistolí. Ten mu prozradí heslo, ale ten druhý ho stejně shodí ze skály. Jak je to tady s logikou?

Nejlepší odpověď
setapouch

„Když někdo chápe přísloví doslovně, může vést k tragédii. Znám případ muže, kterého pětkrát přivezli do nemocnice zle potrhaného, neboť tvrdil, že pes, který štěká, nekouše. Kousali všichni.“

Další odpovědi
iceT

To máš s logikou tak…
Výrok peníze nebo život dává na výběr dát peníze a teoreticky odejít zdráv a nebo se o peníze porvat a přijít přitom třeba i o život,ale nedat se zadarmo.
Ten co musí volit,třeba zvolí,že dá peníze a počítá s tím,že prostě odejde,ale nepočítá s tím,že zloděj nemá rád svědky.

quentos

Na rozdíl od matematiky si čeština může vypomoci čárkou. Napíšeme-li před nebo čárku, půjde již o způsob vylučovací, nikoli slučovací. Pak už to logiku mít bude. Takto napsáno – „peníze nebo život“ – to skutečně logiku nemá, mohu zvolit obojí.

anonym

Co myslíš? Buď a nebo!

Dochy

  1. Blbost čekat od zločince férové jednání.
  2. Čeština není jazyk, který by se dal jednoduše přímo použít pro logiku
  3. V logických funkcích se používá z angličtiny převzatý výraz „or“ (doslovný překlad „nebo“) pro funkci, kdy je požadováno aby alespoň jedna z možností byla splněna. Situace kdy je splněno možností více zároveň je přípustná (takže je možné oběť po vydání hesla stále zastřelit). Pokud má být splněna právě a pouze jedna, jde o „exclusive or“ (výhradní nebo). (někdy se zaměňuj s paritními funkcemi, ale to sedí jen pro dvě vstupní proměnné)
  4. v ČJ může být „nebo“ použito v obou významech. Je-li to nutné, pak se přesný význam pozná z kontextu, nebo musí být v textu upřesněn. Někdy se pro zdůraznění vylučovacího významu dá použít „buď a nebo“. Ale v ČJ ani to není samo o sobě vždy jednoznačné…

klumprt

Porušili výrokovou logiku. Kupodivu při porušení výrokové logiky nedochází k žádným výrazným následkům jako třeba při porušení statiky přehradní hráze, nebo přehřátí jaderného reaktoru.

anonym

Prostředek nutný k obživě a svobodnému rozhodování volby nebo asketické naturálie v pudovosti a poddání se poníženosti,co je lepší?Jak – kdy a jak pro koho,pro někoho je lepší mentálně vystřízlivět v nemajetnosti,tomu se také někdy říká duševní hygiena,ale jestli se ptáš na elpaso,tak za to je tuším kriminál?!
Doplňuji:
Před „nebo“ se nikdy čárka nepíše a ani tehdy,když je to věta složená nebo co,je to vyjímka…

BetmenCz

NE