Avatar uživatele
Stříbrný

Má výraz "Peníze nebo život" logiku?

Spojka nebo nám dává možnost výběru. Buď půjdu do kina nebo zůstanu doma. Jedna možnost vylučuje druhou. V matematice výrok - prší nebo svítí slunce - připouští každou možnost nebo dokonce obě. Ale co tato scéna ze seriálu 30 případů majora Zemana. Vyber si buď heslo, nebo chcípneš. A míří na něj pistolí. Ten mu prozradí heslo, ale ten druhý ho stejně shodí ze skály. Jak je to tady s logikou?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

"Když někdo chápe přísloví doslovně, může vést k tragédii. Znám případ muže, kterého pětkrát přivezli do nemocnice zle potrhaného, neboť tvrdil, že pes, který štěká, nekouše. Kousali všichni."

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

To máš s logikou tak....
Výrok peníze nebo život dává na výběr dát peníze a teoreticky odejít zdráv a nebo se o peníze porvat a přijít přitom třeba i o život,ale nedat se zadarmo.
Ten co musí volit,třeba zvolí,že dá peníze a počítá s tím,že prostě odejde,ale nepočítá s tím,že zloděj nemá rád svědky.


Avatar uživatele
Zlatý

Na rozdíl od matematiky si čeština může vypomoci čárkou. Napíšeme-li před nebo čárku, půjde již o způsob vylučovací, nikoli slučovací. Pak už to logiku mít bude. Takto napsáno - "peníze nebo život" - to skutečně logiku nemá, mohu zvolit obojí.


Avatar uživatele
Zlatý

Co myslíš? Buď a nebo!


Avatar uživatele
Stříbrný

1. Blbost čekat od zločince férové jednání.
2. Čeština není jazyk, který by se dal jednoduše přímo použít pro logiku
3. V logických funkcích se používá z angličtiny převzatý výraz "or" (doslovný překlad "nebo") pro funkci, kdy je požadováno aby alespoň jedna z možností byla splněna. Situace kdy je splněno možností více zároveň je přípustná (takže je možné oběť po vydání hesla stále zastřelit). Pokud má být splněna právě a pouze jedna, jde o "exclusive or" (výhradní nebo). (někdy se zaměňuj s paritními funkcemi, ale to sedí jen pro dvě vstupní proměnné)
4. v ČJ může být "nebo" použito v obou významech. Je-li to nutné, pak se přesný význam pozná z kontextu, nebo musí být v textu upřesněn. Někdy se pro zdůraznění vylučovacího významu dá použít "buď a nebo". Ale v ČJ ani to není samo o sobě vždy jednoznačné...


Avatar uživatele
Stříbrný

Porušili výrokovou logiku. Kupodivu při porušení výrokové logiky nedochází k žádným výrazným následkům jako třeba při porušení statiky přehradní hráze, nebo přehřátí jaderného reaktoru.


Avatar uživatele

Prostředek nutný k obživě a svobodnému rozhodování volby nebo asketické naturálie v pudovosti a poddání se poníženosti,co je lepší?Jak - kdy a jak pro koho,pro někoho je lepší mentálně vystřízlivět v nemajetnosti,tomu se také někdy říká duševní hygiena,ale jestli se ptáš na elpaso,tak za to je tuším kriminál?!
Doplňuji:
Před "nebo" se nikdy čárka nepíše a ani tehdy,když je to věta složená nebo co,je to vyjímka...


Avatar uživatele
Registrovaný
 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.