Sarrow

Má vůbec život velikostní limit?

Je možné že stejně jako vesmír je nekonečný, je i velikost čehokoliv neomezená, že můžeme vidět jen tak malý život jaký nám dovoluje naše nejlepší technologie?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si odpovědět na otázku, co je život?

"Co je život? si kladou mnozí, ale dodnes na ni žádný vědec s konečnou platností nedokázal odpovědět. Živé organismy prý lze poznat především podle toho, že se umí rozmnožovat. Všechny ostatní projevy, jako je schopnost strávit potravu, udržovat teplotu těla, umět se pohybovat, nebo reagovat na dráždění atd. nejsou tak podstatné.

Život, jak jej známe, vyžaduje totiž planetu obíhající kolem hvězdy v určité vzdálenosti (aby se voda mohla vyskytovat v kapalném stavu), vyžaduje rovněž bohatou zásobu chemikálií i energie

Původní atmosféra obsahovala plyny jako oxid uhelnatý (CO), oxid uhličitý (CO2), vodu (H2O) a čpavek (NH3), vyvrhované sopkami. Ultrafialové záření a zásahy blesků je přeměnily na aminokyseliny, tedy organické kyseliny nutné k výstavbě bílkovin. Prvotní dědičný materiál pomocí bílkovin postupně vytvořil buňky, první živé organismy,jež svými životními pochody změnily původně nedýchatelnou atmosféru na atmosféru živému organismu příznivou, složenou z kysli'ku a dusíku.

Tělo živých organismů se staví z původně roztroušených atomů, vytváří složité molekuly a ty pak ještě složitější orgány – uspořádanost tedy stoupá. Dochází k tomu proto, že na rozdíl od neživé přírody nepředstavují uzavřené systémy, ale neustále něco od přírody odebírají a něco do ní vracejí: stromy vyžadují vláhu, živiny a oxid uhličitý, vylučují kyslík. Živočichové vyžadují přísun vody, bílkovin a kyslíku a vylučují jejich zplodiny poté, co je stráví. Kdybychom živé organismy drželi naprosto uzavřené třeba pod skleněným poklopem, zahynuly by.

Uzavřeme-li živý organismus, zahyne. Proto musí být zabezpečena výměna látek a energií s okolím"

https://www.cez­.cz/edee/conten­t/file/static/en­cyklopedie/en­cyklopedie-energetiky/01/zi­vot_3.html

Myslím si, že souvisí s tím, co říkal říká Stephen Hawking – "že největší nebezpečí je podle něj v současnosti znečištění ovzduší a poškozování životního prostředí

Ostatně, k lidstvu je Hawking obecně hodně kritický. Před lety třeba řekl, že lidé se zničí sami svou chamtivostí a hloupostí. Opakovaně taky varuje před nebezpečím nenadálé jaderné války nebo epidemií geneticky modifikovaného vi­ru."

https://plus.roz­hlas.cz/zivot-na-zemi-zanikne-nadeje-je-v-ceste-do-vesmiru-rika-stephen-hawking-6530580

Myslím si, že jeho slova potvrzují to, co je uvedené v článku – příznivá atmosféra , zeleň, čistá voda atd.

Další odpovědi
Edison

Vzhledem k základnímu omylu, že vesmír je nekonečný, je otázka zcela nesmyslná.

Bobek 2

K vyvrácení hypotézy, že „velikost čehokoliv je neomezená“, stačí najít jedno jediné cokoliv, které bude jakkoliv omezené. A to se podaří.

zbyndo

Súhlasím s Edisonom,vo vesmíre stále niečo zaniká,ale aj vzniká, takže stále existuje, veď aj život stále existuje,nie síce náš, minulý, budúci,ale existuje.Niečo je tu predsa, čo je nekonečné,na to nemá ani vesmír.Je to ľudská hlúposť

Kepler

Vše záleží na tom, jak si definujeme život. Dlouho bylo nejasné, zda viry a bakteriofágy jsou živé, nebo ne, protože se samy nedokážou rozmnožovat. Nakonec jsou dnes považovány za „živé nebuněčné entity“. Takže dolní hranice velikosti živých organismů (života jak jej známe) je asi tak od 20 nm. Nic menšího a jednoduššího už život být nemůže. A horní hranice? Teoreticky celý povrch planety může tvořit jediný živý organismus. Víc to nejde, v kosmickém prostoru život existovat nemůže.

Reezo

Pokud vím, tak naše znalosti vesmíru jsou značně omezené a jsme relativně ještě v plenkách. Spoustu našich znalostí jsou pouze teoretické. To co například víme je jen opravdu malý zlomek toho co ještě nevíme.

Například jsou bakterie či viry, které jsou schopné přežít v otevřeném prostoru vesmíru. Klidně by mohli být někde i nějací tvorové, kteří budou uzpůsobeni k životu ve vakuu. To že jsme zatím neobjevili nic konkrétního neznamená, že by to nemohlo existovat.

Mc Merkurion

… no a smrt je potom limit čeho ???