jirka F

Má vůbec v dnešní době cenu slibovat si před oltářem věrnost když téměř většina párů to nevydrží až do své smrti?

A za pár let se třeba rozvedou?

zdroj obrázku: pixabay

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, pro chlapy DNES nevýhody sňatku velmi výrazně převyšují jeho výhody. To, co mi přijde zásadní je, že se (prozatím! ;) :D) NEMUSÍ ženit, pokud nechtějí. Tím to hasne a dále platí, že: „Jak si kdo ustele, tak si i lehne!“ ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Kdysi to tak většinou fungovalo, ale dnes končí rozvodem polovina manželství. Taky rozvod nebýval snadný, dnes je to jako když si kýchneš. Říkat si před oltářem: „zůstanu s tebou dokud mi nepůjdeš na nervy“ by bylo dost blbé.

Drap

Jak víš že většina? Odkud máš ty informace? V roce 2010 to bylo 50% a to je polovina a ne většina. Novější údaj jsem nenašel. Opět zřejmě používáš nepravdivá tvrzení. A co těch 50% co se nerozvedou, i kdyby jich byla jen čtvrtina, tak pro ně má tento slib význam. A pokud vím, tak nikdo nikoho nenutí se ženit, ani rozvádět. Je to každého osobní věc a zde to nějak rozebírat, nemá žádný smysl,

da ny

Tzv. Mojžíšem podané Desatero, v takové podobě, jak ho prostřednictvím církve (zejména katolické) známe je předem „odsouzeno“ k tomu, aby nebylo dodržováno. :) Většina příkazů, začínajících záporem (NE) dosahuje opaku.
Jako malý příklad uvedu rady psychologů- Pokud řeknete dítěti „Nechoď do louže!“, vstoupí do ní. „Nezlob!“ aj., neposlechne. Musíte sdělit, co chcete. „Obejdi tu louži.“ „Buď hodný.“
Pak se nabízí i otázka, do jaké míry je silná víra věřících, v jednotlivých církvích. Těch, kteří si před oltářem něco /věrnost slibují. Vše, co je zapovězeno, odjakživa lidi láká ;D Lidstvo často žilo/žije ve lži…
Je třeba si uvědomit, že monogamní svazky tady od počátku lidstva nebyly. V některých společenstvích nejsou obvyklé. V jiných je nevěra kamenována, řežou se uši. Jinde je tolerována, trpěna, odpuštěna. Někdy je to ojedinělý úkaz, jindy zvyk a druh sportu.
Říká se, že nevěra je, to nejmenší zlo v manželském svazku. Někdy manželství údajně zachrání. Člověk si těžko může být jistý sám sebou, svými sliby, že budou trvalé. Názory, přesvědčení se s ohledem na situaci v průběhu života, přirozeně mění.

xiperio

Je to každého věc, kde si slíbí věrnost. Na druhou stranu hromada párů spolu žijí, aniž by byli oddáni.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

jirka F

Drape: Nemám odnikud informace já jen odhaduji podle toho co vidím ve společnosti. To není nějaký přesný odhad.:)

Kepler

Přesto je tvůj odhad pravděpodobný. Není to tak dlouho, kdy rozvodem končila „jen“ 1/3 manželství. Trend je jasný.