zjentek

Má vůbec smysl větrat peřiny a péřové polštáře v sypkovině?

Často na Prajzké u Prajzáků na zahradách vídám pověšený různý polštáře a peřiny (Z PEŘÍ) celý den venku někde na šňůře, nebo přehozené v oknech, jen tak bez povlečení, prostě sypky visí venku na vzduchu a předpokládám, že důvodem je větrání. Když se podívám, jak je utkaná sypkovina (až tisíc nití na cm2, čímž nepropustí ani nejjemnější pápěrku prachovýho pírka), pokládám otázku, zda má vůbec smysl ty peřiny větrat. Má to smysl? Nebo jde u zdejších hospodyněk spíše o zažitý zvyk bez hlubšího významu? Navíc třeba roztoči milují správnou vlhkost, takže by jim mohlo i prospívat. A peří zase nerado sluníčko, takže na slunci si nejspíš ničí vlastnosti peřiny jako takové. A tak dále… Názory? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

"Tipy, aby peří vydrželo

Nevětrat zásadně na přímém slunci, nebo v mrazu, ale pověsit do průvanu ve stínu

Neskladovat ve vakuových pytlech, ale v klasickém dřevěném peřiňáku

Neprat v pračce, ale donést do čistírny peří

Na dekách není vhodné dlouhodobě sedět"

https://pardu­bice.rozhlas.cz/zaz­racne-peri-se-vraci-do-nasich-loznic-lide-ale-neumi-periny-vetrat-6676194

Moje máma pravidelně peřiny větrala. Je pravda, že se peří načechralo.

Ale myslím si, že je dobré čas od času peří vyčistit, zbavit je parazitů. Po určité době vyměnit sypkovinu.

Další odpovědi
hapiky

Moje máma ponejvíce větrala peřiny, když bylo pěkně a byl vítr. Když jsme večer potom večer pod ní vlezli, tak to byla citelně příjemnější parádička.
Peří se po časech profukuje, hlavně když někdo nemá možnost ji venku občas vyvětrat.

ivzez

Větrání podle mne smysl má, ale to slunce je horší.
https://www.pro­zeny.cz/clanek/da­vate-periny-na-slunce-spatne-22003

marci1

Ano. Vyvětrané peřiny (ne na slunci) krásně voní čerstvým vzduchem a večer při ulehnutí má člověk pocit, že spí v přírodě. Pravidelně větrám a nikdy jinak. 🙂

zjentek

Obr.- pixla!