zjentek

Má TV všeobecně vyšší spotřebu než monitor?

TV obdobné úhlopříčky jako monitor, pokud se využívá stejně jako monitor.

Odpovědi
led

Všeobecne televízor na rozdiel od monitoru má ešte prijímač tv signálu, ktorý tiež papá nejakú energiu.
Už z tohto je jasné, že má vyššiu spotrebu (v priemere) než monitor s rovnakým typom obrazovky (LCD)

elkon

Televize není jen displej, ale řada dalších součástí, které jsou pod napětím a něco spotřebují.

Postmaster

Ono záleží na tom, co porovnáváme, každý monitor a každá televize je originál s jinou spotřebou, obecně platí že čím je větší uhlopříčka tím větší je i spotřeba, taky platí čím novější je výrobek tím menší je spotřeba.

Dochy

Bude záležet na konkrétním kusu.
TV obecně má navíc tuner
Monitor zas může mít rozhraní pro víc vstupů a elektroniku dost výkonnou aby zvládla větší rozlišení, vyšší obnovovací frekvence apod.

Pro PC se běžně dělají tunery se spotřebou tak 2W (USB), takže pokud by něco takového bylo u TV, nemusela by kvůli tomu mít spotřebu znatelně vyšší. Nicméně TV v současnosti musí zvládat dekódovat h.265 což není úplně triviální (s ohledem na výkon)

Takže závěr je, že pořádný závěr není 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Elkon, což si mám vyložit jako kladnou, nebo zápornou odpověď? TV se využívá jako monitor.

led

zjentek, teoreticky ak si predstavujeme, že výrobca vyrába kompletne monitory aj televízory na rovnakom základe a jediný rozdiel je v schopnosti televízora samostatne (tj. nezávisle na počítači) prijímať televízny signál, žiaľ tento modul sa v režime „PC monitor“ nevypína, preto pracuje aj vo variante monitora a tým zvyšuje svoju spotrebu.
Toto je v súčasnosti veľakrát jediný rozdiel medzi tv a monitorom rovnakej značky.
iné to „bejvavalo za dávnych časů když nad Kladnem svítila rudá záře hvězd na věžích.“ vtedy bol jasný rozdiel v rozlíšení monitoru a televízoru a aj ich „papania elektriny“.