Kelt

Má to smysl obžalovat někoho z trestného činu, který se stal před mnoha lety?

Mám na mysli článek https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/450917-reziser-polanski-byl-obvinen-z-dalsiho-znasilneni-melo-k-nemu-dojit-pred-45-lety.html.
Co si žalobkyně od toho slibuje? Kdo to dokáže? Kde jsou svědkové a doufám, že soudce bude chtít rekonstrukci činu. To je stejné, jako bych žaloval starého souseda, který má 90 let, že mne před 50 lety zbil, že jsem mu rozbil okno. Existuje promlčecí lhůta nebo jak je to. Nebo se chce baba ukázat v médiích a něco na tom vydělat? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

ivzez: Článek jsem nečetl, ale chci jen reagovat na to podle jakého práva by se to posuzovalo u nás. Pokud by to byl náš člověk, posuzovalo by se to zcela jednoznačně dle našeho práva platného v době spáchání skutku. Dle nových předpisů by se to posuzovalo jen v případě, že by to bylo pro pachatele výhodnější. Zjednodušeně řečeno co je u nás trestné je pro nás trestné i tam, kde to za trestné nepovažují a naopak nebudeme u nás potrestáni za to co spácháme jinde, pokud to u nás trestné není. Dokonce vás nikdo nevydá ke stíhání pokud jste na území státu, kde jednání, které je vám kladeno za vinu není trestné… Co se týká promlčecích lhůt, tak například u vraždy je to dvacet let, vlastizrada se nepromlčuje (více v §§ 34 a 35 TZ).
Omylem jsem svůj příspěvek nacpal do diskuse, ale tam to asi nebude nikdo číst a tak se omlouvám, že to kopíruji i sem.....

Další odpovědi
ivzez

Znásilnění nelze srovnávat se zbitím za rozbití okna. Případné (možnost)
promlčení trestného činu je nutné posuzovat podle platných zákonů té země,
v níž k činu došlo (nikoliv podle našich).

_______

Doplňuji:

@Smlouvyzdarm, „trochu“ jsem odpověď zjednodušila,
protože v případě názoru na článek snad o moc nejde.

Článek píše, že 61letá Němka obvinila režiséra Polanského
ze znásilnění, k němuž mělo dojít v roce 1972 ve švýcarském
městě Gstaad. Němce tehdy mělo být 15 let.

Podle mne nelze bez znalosti tamních zákonů posoudit, jestli jde o promlčený čin…
____

Dále se v článku píše o soudním jednání probíhajícím v USA kvůli pohlavnímu
styku s nezletilou dívkou v roce 1977. Dívce tehdy bylo 13 let. Polanský tvrdí,
že šlo o dobrovolný styk, ale (pokud vím) zákony USA posuzují pohlavní styk s nezletilou osobou jako znásilnění.

Letos v srpnu losangeleský soud zamítl žádost údajně znásilněné ženy,
aby případ ukončil.

[Podle poslední informace se mi zdá, že čin v USA ještě promlčen není.]

_______

Kdyby se Čech něčím provinil v USA,
porušil by zákony USA a byl by souzen podle tamních zákonů.

[Nebo se mýlím?]

Smackdown

To už je promlčené bez důkazně a zapomenuto.

Mc Merkurion

… holt baba se chce asi zviditelnit …

ivzez

Oprava posledního odstavce doplnění:

Kdyby se Čech něčím provinil v USA, porušil by zákony USA a pokud
by byl souzen v USA, byl by souzen podle tamních zákonů.

Smlouvyzdarm

Jo, samozřejmě. Já tvou odpověď pochopil tak, že pokud se toho dopustil Polanský někde … a tam ho teď chtějí soudit, tak samozřejmě podle těch zákonů, které tam platí. …udělám něco třeba v USA, tak podle jejich zákonů – souhlasím (myslím, že tak nějak je to i v tompřípadě). Chtěl jsem hlavně doplnit, aby to bylo naprosto jasné, že to ovšem neznamená, že za tento skutek nemůžu být odstíhán u nás. Psal jsem – „podle jakého práva by se to posuzovalo u nás“, protože jsem měl pocit, že by bylo vhodné to doplnit.

Smlouvyzdarm

ivzez: Článek jsem nečetl, ale chci jen reagovat na to podle jakého práva by se to posuzovalo u nás. Pokud by to byl náš člověk, posuzovalo by se to zcela jednoznačně dle našeho práva platného v době spáchání skutku. Dle nových předpisů by se to posuzovalo jen v případě, že by to bylo pro pachatele výhodnější. Zjednodušeně řečeno co je u nás trestné je pro nás trestné i tam, kde to za trestné nepovažují a naopak nebudeme u nás potrestáni za to co spácháme jinde, pokud to u nás trestné není. Dokonce vás nikdo nevydá ke stíhání pokud jste na území státu, kde jednání, které je vám kladeno za vinu není trestné… Co se týká promlčecích lhůt, tak například u vraždy je to dvacet let, vlastizrada se nepromlčuje (více v §§ 34 a 35 TZ).