mosoj

Má níže uvedené mediální sdělení logický základ, nebo to je novinářský blaf ?

V jednom populárně naučném pořadu na Prima Zoom bylo sděleno, že stáří vesmíru se odhaduje na necelých 14 miliard let. Průměr stávajícího vesmíru se odhaduje na 93 miliard světelných let.
I když vím, že se v poslední době diskutuje o tom, že se vesmír rozpíná nadsvětelnou rychlostí, nijak potvrzené to není.

No, ptám se, jak může být průměr vesmíru 93 miliard světelných let, když vesmír existuje teprve jenom 14 miliard let.

Nejlepší odpověď
Quimby

A na co se ptáš?

Ano, stáří se odhaduje na 14miliard let. Průměr stávajícího vesmíru nevím, ale 93 miliard světelných let je průměr viditelného vesmíru. To, co je dál se nedá zatím pozorovat, neboť světlo odtud ještě nedoletělo.

Světelné roky jsou jednotkou délky, ne jednotkou času. Znovu, jedná se o viditelný vesmír, tedy pouze prostor, ze kterého k nám na Zemi dorazilo světlo.

Pokud ti jde o to, že světlo za 14miliard. let urazí pouze 14miliard svět. let, tak ano, světlo opravdu letí pouze 14miliard let, ale díky rozpínání vesmíru je vyzářené z objektů, které jsou nyní mnohem dál. A odhad je, že jsou vzdáleny kolem 46miliard svět.let.
To, že dochází k rozpínání se dá také pozorovat díky rudému posuvu, což je také důvod proč je obloha v noci černá a ne bíla ikdyž z každého bodu určitě září alespoň trochu světla.

Další odpovědi
led

Logika je niekedy zaujímavo (zdanlivo) nelogická.
Ak pozriem na novonarodené dieťa, vek definujeme na minuty a napriek tomu má svoj rozmer a hmotnosť. Vesmír je na tom podobne. Rozmer nie je v závislosti na veku. Nezamieňajte si jednotky dĺžky (svetelný rok) s jednotkou času (pozemský rok)
Môžte oponovať, „ale dieťa sa vyvíja už pred pôrodom“ …
Ano, ale kto povedal, že vznik Vesmíru prebiehal rýchlo a z ničoho. „
A Boh povedal "Buď Nebo a Zem, buďte Slnko a Mesiac a Hviezdy na oblohe…“ Čo bolo pred zrodom vesmíru? Veď z ničoho sa môže zrodiť len nič, tak z čoho sa zrodil Vesmír? Starí Gréci tvrdili, že pred tým bol Chaos…