zjentek

Má špatná fragmentace harddisku vliv na výkon a rychlost browseru při běžném surfování na internetu?

Možná jsem chtěl napsat „na výkon a rychlost stroje“, nevím, zkrátka jestli „rozházený“, nedefragmentovaný disk zpomalí akci prohlížení, čili činnost browseru (na browseru).

Odpovědi
aliendrone

Velká fragmentace HDD má vliv na rychlost celého systému. Zejména to platí pro soubor pagefile.sys a v diskových operacích. U aplikací jako je browser způsobuje delší spouštění, na vlastní běh nemá výraznější vliv (pokud ovšem nebude vyžadovat diskové operace). A samozřejmě to platí pro plotnové HDD, kde uspořádání dat „po sobě“ výrazně urychlí načítání.

Jestli ovšem stojíš o vyšší rychlost, žádná defragmentace ti nepomůže tak, jako přechod z plotnových na SSD disky. To budeš mít pocit, jako kdybys měl nový počítač, jak se všechno bude rychle spouštět. :) Obvykle se z cen. důvodů jako systémový a aplikační disk používá SSD (menší kapacita, vyšší rychlost za stejnou cenu oproti plotnovým na data, zálohy, filmy aj. kde na rychlosti zase tolik nezáleží, ovšem kapacita je rozhodující.