kanylka

Má sousedka povinnost udržovat svůj zalesněný pozemek?

Sousedka má stromy ohýbající se nad naší zahradou, obtěžuje nás její listí, větve po větru spadané, shnilé spadané plody, vosy, stín … Na pozemku má stromy větší, než náš dům, ale i každoročně nové a nové nálety … a není s ní domluva ..Je možné stěžovat si na město?

Nejlepší odpověď
Drap

Stěžovat možné samozřejmě je, ale zřejmě to nebude podle tvých představ. Ploty nejsou povinností sousedky. Na svém pozemku může mít vysázeno co chce. Za vosy a za stín dost dobře nemůže. Větve které přesahují na tvůj pozemek, můžeš v době vegetačního klidu ořezat. Vše toto najdeš v zákoně, tak nevím, na co si chceš vlastně stěžovat.

Další odpovědi
gecco

Nejdříve si pročti Občanský zákoník ( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#cast3 ), zejména §1011 a následující – ať víš, jaká máš vlastně práva…
Pak si na katastru zjisti, o jaký pozemek (sousedčin) se vlastně jedná…
Protože:

  1. „stěžovat si na město“ můžeš, ale je velmi vhodné vědět proč a nač
  2. z tvého vylíčení stavu zaznívají emoce, ale fakta ne (tedy vlasně víš houbeles)

___
Pokud si budeš stěžovat bez znalosti věci, spíše vaše vzájemné vztahy zhoršíš – bez sebemenší nápravy…
😉

kubimi

Spíš vás obtěžuje vztah se sousedkou, ne stromy. Co to nejdřív vyřešit s ní?

led

Je povinná do tej miery, aby pozemok a flóra neboli zdrojom nákazy pre okolie. Z popisu otázky vidno, že o nákazu z titulu neudržiavania pozemku nejde.
Stromy na rozdiel od domu prirodzene rastú, takže toto jej nemožno klásť za vinu.
Konáre prečnievajúce na váš pozemok po dohovore so susedou, majiteľkou pozemku. kde rastú tieto „nezbedné“ stromy, môžte tak, ako píše Drap „v době vegetačního klidu ořezat“.

ivzez

Stěžovat si sice můžete, na koho (na co) chcete, ale stížnost na město, jež za nic nemůže, se podle mne mine účinkem (město Vám problémy nedělá, proto není důvod si na ně stěžovat).

Podobně to vidím se stížností na sousedku. Je-li sousedka bezohledná (a tak na mne z Vašeho líčení působí), stížnost na ni podle mne nepomůže. Sousedka zaplatí pokutu, „otřepe se“ a vše zůstane při starém…

Chcete-li se domoci nápravy, měla byste se seznámit s NOZ (viz odpověď Gecca)
a na majitelku sousedního pozemku podat žalobu, v níž přesně uvedete, co požadujete a navrhnete znění rozsudku.

Před podáním žaloby bych zvážila písemnou výzvu sousedce k odstranění závad (přesně vyjmenovat) do určitého termínu. Současně bych sousedku upozornila, že pokud závady vestanoveném termínu neodstraní, obrátím se na soud. (Zaslat doporučeným dopisem s dodejkou.)

_______
Doplňuji:

NOZ

Omezení vlastnického práva

§ 1013

(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
_________

Zajímalo by mne,
odkud Led čerpá své právní názory,
a kam chodí na některé své rady.…

kanylka

Upřesňuji …vyloženě sousedka mě neobtěžuje, nebydlí tu. Naopak je těžké se s ní domluvit, když rok co rok odkládá vůbec domluvu na něčem. Pozemek je zarostlý vším možným, ona se o něj léta nestará. Když jsem jí nabídla, že s prořezáním pomůžeme, nejdřív to přijala – letos na jaře( to zároveň slíbila, že s tím začnem v létě a nic ..) Najednou zas, že jen postaví plot a řezat se jí už nic nechce. Slyšela jsem někde, že má povinnost svůj pozemek udržovat, není to totiž zahrada, ale prales, kam se uchylují bezdomovci a jiná inividua ( na konci jejího pozemku je shořelá ruina domu s odpadky okolo …).

gecco

Neupřesňuješ nic…
😉
Jen si opět emotivně stěžuješ…
😉
___
Navíc – prořezávat (či dokonce kácet) stromy ve vegetačním období (létě) zavání tučnou pokutou (až v řádu milionů!!!) – takže opravdu doporučuju – nejdříve si nastuduj svá práva (sousedčiny povinnosti) – pokud si sama netroufáš, kontaktuj právníka – a teprve POTÉ konej…
😉

kanylka

Právě ! proto, jsem se zkusila zde poradit … je to tu snad o tom, že když něco nevím, zkouším se zde něco dozvědět…

gecco

…„je to tu snad o tom, že když něco nevím, zkouším se zde něco dozvědět“…
Naprosto souhlasím – a proto jsem ti taky poradil…
😉
Má to totiž jeden problém – v otázce píšeš „zalesněný pozemek“ a vzápětí „shnilé spadané plody“, pak „vosy, stín“…
Tedy nejsi sto pořádně vylíčit stav a ani své požadavky…
A na základě takového popisu ti nikdo soudný neporadí – udělej to a to, obrať se tam a tam, napiš tomu a tomu… Nikdo neví, o co se jedná – nepíšeš fakta, ale emoce…
😉
Takže si opravdu nejdříve přečti ten NOZ (viz odkaz výše) a uvědom si, jaká máš práva – a jaká práva, případně, nemáš…
_______
Pokud jde o zjištění, o jaký pozemek se jedná (katastr) – jiná práva a povinnosti má vlastník lesního pozemku a jiná třeba zahrady…
_______
A jestli se ti má rada nepozdává – je mi líto, lepší nemám (jestli si chceš na situaci jen postěžovat, pozvi na kafe kámošku – poplkáte si)…
😉

anonym

Já rtomu rozumím, bába se nestará vůbec o nic na svojem pozemku, stromy jí tam rostou, jak chtějí, švestky padaj, jabka padaj a nemá to kdo ukízet, jsou tam na nich vosy a všechno to tam jen hnije a pak ještě spadne listí, který taky nikdo neuklízí a tak se teda ptá, co s tím má dělat. To je jak u nás bylo, sousedi měli starej obrovskej suchej strom, když zafoukalo, ty obrovský suchý větve se začaly lámat, padyly nám na naší krásnou novou střechu…taky jsme jim domlouvali, prosili, aby s tím něco dělali, no díky bohu, strom už je pryč. Vždy, když začalo víc foukat, modlila jsem se, aby se něco nestalo se střechou. Některý lidi jsou jak pitomý, stokrát je člověk slušně požádá a stokrát nic neudělají.