Daja_maja

Má smysl zkusit obchodní akademii?

Dobrý den, letos v září mě čeká poslední rok na základní škole a já stále dumám nad tím, na jakou střední školu po základce…Přemýšlím nad obchodní akademií, většinou jsem slyšela pozitivní odezvy.
Ale jako takový trošku problém vnímám mé schopnosti s matematikou. No bohužel, matematika je pro mě už od začátku základky oříšek a nikdy mi nešla, většinou jsem na vysvědčení měla dvojky. Od druhého stupně se to zhoršilo a táhnu to už na trojky. Ale přiznám se, obzvlášť osmou třídu jsem opravdu flákala a skoro jsem se na to vybodla. Na konci osmičky mi došlo, že jsem to úplně v pohodě na tu dvojku mohla dát,i přesto, že matematika není moje silná stránka, ale bohužel hrála velkou roli moje lenost :(
Samozřejmě pokud se chci dostat na nějakou „normální“ školu a poctivě se připravovat na přijímačky, je mi jasné, že budu muset v devítce zamakat a více se obzvlášť do matiky připravovat.
No, můj dotaz tedy zní, myslíte si, že je na obchodce výrazně těžší matematika? Když bych na sobě opravdu zamakala a matiku bych dotáhla na dvojku, což si myslím, že v mém případě by to možná i mohlo jít, mám se tam hlásit?
Jako škola mě to docela láká, ale mám strach právě z matematiky. Nejsem si jistá, zda bych to zvládla.
Studovali jste někdo obchodku, případně znáte někoho?
Cokoliv, jakákoli informace, rada, zkušenost, všechno mi pomůže.
Předem, díky.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud chcete získat maturitu na SŠ, matematice se nikde nevyhnete. Musíte zabrat. Záleží, zda chcete pokračovat na VŠ., nebo stačí maturita. Totiž rozsah učiva MAT ze SŠ, tedy i OA, je nedostačujcíí pro složení přijímacích zkoušek na VŠ a pro studium na vysoké škole, kde se vyučuje MAT. K tomu je vhodné gymnázium, které připravuje ke studiu na VŠ i v jijných předmětech. Je totiž všestranné pro studium na různých oborech, ale nepřipravuje pro praxil.

Příklad absolvent OA na vysoké ekonomické škole zápasí s MAT, ale má výhodu se znalostí účetníctví na rozdíl od gymnazistů. Ti zvládnou lépe MAT, ale účetnictví jim dá víc zabrat.

Říkal mně známý mladík, který studuje odbornou chemii na MU v Brně o zkoušce z MAT. Na gymnáziu neměl problémy s MAT, ale bohužel kvůli covidu a distanční výuce učitel neprobral všechno učivo, takže student byl nucený zabrat a ke zkoušce z MAT se doučit chybějící látku.. Zvládl to. Takže je třeba si uvědomit, že i vy chcete ve škole prospět, zatím dokončit ZŠ, pak na střední škole. Proto byste měl zabrat a MAT zvládnout. Je rozdíl mezi chci, mohu a musím to zvládnout. Je to jen a jen na vás. Pokud nechcete opravdu zabrat, pak je zbytečné uvažovat o SŠ, ale spíš o učebním oboru.

NA OA jsou různé obory, zkuste zjistit, zda je na některém oboru více či méně hodin MAT a podle toho se rozhodněte. Připravte se na přijímací zkoušky, ty jsou pro přijetí na SŠ důležité.

Další odpovědi
Filip84

Podívej, na lenost je, v případě holky, nejlepší metla, protože se to osvědčilo.

Ono v tom bude zakopaný pudl, že. Jestliže jsi s to mít z mathematiky na základní škole dvojku, nicméně máš trojku, protože jsi líná, no tak si vytáhneš hlavu ze zadnice, překonáš sama sebe, podpoříš světový mír a není žádný relevantní důvod, abys tu mathematiku na OA nezvládla.

Až tak těžká asi nebude, když tady musím kupecké počty typu procenta vysvětlovat absolventům OA já, že. Není taky OA, jako OA, je otázka, co od toho vzdělání očekáváš, jestli papír, nebo to, že Tě i něco naučí.

To si musíš srovnat v makovici sama! 🙂

P. S. OA tu má Rokio, a asi nebude jediný.

Rokio

Mám vystudovanou obchodní akademii. Matematika je na ní o poznání těžší než na základce už v prvním ročníku. Pokud se ale budeš učit, budeš se snažit, mít dobrý přístup, dávat pozor v hodině a budeš se chovat slušně k učitelům, tak ti většina učitelů alespoň tu čtyřku dá. Nejhorší je ten začátek střední školy. Pak už to jde. Na OA si dej pozor na účetnictví. Tento předmět je velmi náročný. Nejde se našprtat, ale musí se pochopit. Jako absolventka této školy máš široké možnosti i bez vysoké školy a nebudeš se mít špatně, pokud jde o mzdu.

da ny

Pokud chcete být prodavačkou, ano.
Ještě můžete jako poradce na přepážce vydělávat peníze bance, České poště.
Ne. Vzhledem k tomu, že matematika může být i maturitním předmětem, bývá na SŠ na podobné úrovni. Záleží na přístupu žáka, ale také na vyučujícím (někteří neumí učit).
Moje zkušenost je taková, že studentka gymázia, se 4 z matematiky, zvládla přijímačka a vystudovala VŠ MFF (matfyz).
Další zkušenost mám takovou, že na uvedeném tyou SŠ, tady studují „slabší žáci“. Ale, je třeba si uvědomit, že kvalita škol/úroveň je různá/odlišná.

Filip84

Rokio: Co je na účetnictví těžkého?

Rokio

Filip: Mně na UCE nešlo skoro všechno. Jenom teorii jsem tak tak zvládal, a proto jsem nepropadl.

Filip84

Jasně, takže Tys to, tak tak, prolezl, a proto za Tebe, tady, procenta, a obdobné kupecké počty, počítám já? 🙂