Spartaboy

Má smysl vrtat kazy které nebolí pokud navíc postižený si začne vzorně čistit své zuby?

Nejlepší odpověď
Filip84

Zuby se nevrtají, ale preparují / trepanují, a pak se cavita vyplňuje.

Zubní kaz je infekční onemocnění, nejčastěji způsobené bakteriemi lactobacillus vel streptococcus mutans. Musí se, proto, odpreparovat veškerý kariesní dentin a cavita vyplnit vhodným výplňovým materiálem. Ano, je to svým způsobem „středověk“, ale lépe neumíme.

Pokud se to neudělá, tak se zubní kaz – jako jakákoli jiná bakteriální nákaza – šíří dál.

Zubní kaz nikdy nebolí, bolí až to, když zasáhne pulpu, zubní nervus, který je v úzké dutině, a zanítí-li se, roztahuje se, a protože je plný nervových zakončení, silně bolí. Řešit zubní kaz, až když bolí zub, znamená buďto extrakci, nebo devitalisaci, a následné endodontické a protetické ošetření, zubu.