Má smysl se učit němčinu a francouzštinu?

Myslíte si, že má v dnešní době smysl se učit němčinu a francoužtinu, když v Německu a Francii je pomalu a jistě drtivě slyšet na každým rohu turečtina, arabština, polština, bulharština, ruština i rumunština. Děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

Nejdřív má člověk umět pořádně mateřštinu. Pak možná.

Další odpovědi
Kelt

Určitě to má smysl. Existují klasická díla v němčině i francouzštině, a to jednak filmy, jednak díla psaná. Kromě toho jsou to světové jazyky. Kolik řečí znáš, tolikrát si člověkem. Když s Němcem nebo Francouzem promluvíš jeho jazykem, hned cítíš, jak bude v rozhovoru otevřený. A nevím, podle čeho soudíš, že za každým rohem jsou slyšet právě turečtina, arabština, polština, bulharština, ruština i rumunština. Nebo si myslíš, že bychom se měli učit rusky, čínsky, vietnamsky, romsky a ukrajinsky?

Drap

Pokud chceš hovořit a rozumět německy a francouzsky, tak ano.

cechacek

Německy, Německo ovládne v budoucnu Evropu