ivzez

Má smysl odvádění sociálního pojištění za roboty?

https://vtm.zi­ve.cz/bleskov­ky/roboti-by-meli-platit-socialni-pojisteni-navrhuje-evropsky-parlament/sc-871-a-182885/default.aspx

_________

Doplňuji:
Se svým názorem jsem čekala, abych jím neovlinila odpovědi.

Já si myslím totéž, co Drap: Zavádění robotů povede k úbytku pracovních míst a ke zvýšení výplaty podpor a sociálních dávek. Nebude-li se sociální pojištění odvádět za propuštěné zaměstnance…

Děkuju za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Drap

Je to jeden z mála logických způsobů, jak zabránit kolapsu sociálních systémů

Další odpovědi
Mc Merkurion

… „Návrh Evropského parlamentu …“ to už samo hovoří za sebe (nebo oni tam v Bruselu vymysleli někdy něco rozumnýho? co třeba rovnost banánů atd) …

Kepler

Tak si myslím, že v Bruselu se už nadobro zbláznili. Vyrovnat se s důsledky nahrazování lidské práce roboty má i teď dostatek regulačních mechanismů a není třeba zakládat nové instituce, kde by se živilo množství dalších byrokratů.

mosoj

Ach ten čeština. Za roboty samozřejmě nikdo sociální pojištění neodváděl, ale za roboty se zřejmě bude muset.

da ny

Velmi mne mrzí, tak brzy uzamčená otázka…

Když byl tatínek mladý a předváděli jim „roboty“, počítače, „nové technické pomocníky“, ptali se co bude, až bude nižší potřeba pracovních sil, které takpřijdou o práci. Dostalo se jim odpovědi, v tom smyslu, že budou brát stejnou a vyšší mzdu, pracovat budou jen 5 hodin denně nebo několik dní v týdnu. To je minulost…

Chápu toto zpoplatněné sociální pojištění, jako budoucí možný příspěvek např.
pro zaměstnance, kterým vznikl nárok na starobní důchod a díky robotizaci měli nízké mzdy… . Případně pro řešení zvýšené nezaměstnanosti. Vznikl by fond, kam by zaměstnavatel přispíval formou odvodu daní (sociálního pojištění nebopro poskytování sociálních dávek), za používání robotů k výdělkům/ziskům…
Podnikatel s malým počtem zaměstnanců má často obrovský zzisk s nízkými náklady např. na mzdy…
Ona ta „robotizace“ zde již dávno je, díky technice, která lidem práci usnadňuje, ale také je o ni připravila… a připraví.
Ten „pokus“ nějak, jinak „zdanit“,„zpo­platnit zisky movitých“ (nadnárodních společností) či „potrestat“ ty movité tady je v mnoha podobách. Toto je pravděpodobně jedna z podob…
Jsou tady všudypřítomné daňové úniky, podvody a ráje. 🙂