Alesh

Má smysl mít kompletní pojistku na toto auto?

Mám Fabii I 2006. Kupoval jsem ji 4 roky starou za nějakých 140 tis. Kč, koukal jsem na Tipcars a s těmi parametry, co má ta moje, se pohybují furt kolem 90 – 110 tis. Kč (masakr!!!). Platím povinné ručení + havarijní, momentálně to mám za nějakých 4,4 tis./rok. Má to smysl?

Nejlepší odpověď
mosoj

Smysl to má, ale zbytečně přeplácíš a nic za to nedostaneš. Prodejní cena pojišťovny nezajímá. Mají pouze svoje časové tabulky.
Zajdi na pojišťovnu oni stanoví jejich časovou cenu auta a podle toho sníží havarijní pojišťění. Plnění pojišťovny je pouze do časové ceny auta i když platíš víc.
Já mám auto z roku 2010 a letos mně snižovali havarijní pojištění o 1200 Kč.
Jejich časová cena auta je 90 000 Kč ado této výše je také pojišťovna povinná plnit. Cena se každým rokem snižuje, takže se vyplatí nejdéle každé dva roky si nechat pojistku přepočítat.

Další odpovědi
Arne1

U starších aut se hodnota kterou používají pojišťovny velmi blíží tomu co najdete na autobazarových srovnávačích (TipCars). Cena za kolik jste to koupil pojišťovnu opravdu nezajímá. Kalkulačky většiny pojišťoven jsou nastaveny na běžné provedení vozu, speciality – výbava nad obvyklou – se v těch kalkulačkách zohledňuje také dalšími parametry. Některé pojišťovny tu cenu na smlouvu vytisknou a některé ji mají jen interně a vám musí stačit že je to cena v té době obvyklá (tj autobazar). Některé pojišťovny kalkulaci nemají, tam se předpokládá že dodáte správnou hodnotu vozu, dokonce jste za to podle pojistných podmínek zodpovědný. Ale v případě nehody se pouze zkoumá, zda jste platil za dostatečně vysokou hodnotu, pokud jste platil za nižší hodnotu tak také dostanete adekvátně méně; pokud platíte více tak máte smůlu, víc než je obvyklá hodnota nedostanete. Osobně mám z praxe nejraději interní výpočet jako má Kooperativa, je tam jen málo modifikačních parametrů a tudíž není nutno z klienta páčit spoustu údajů co to auto má nebo nemá.
Pokud platíte cca 4400 tak si myslím že to máte za dobrou cenu (přesněji bych samozřejmě řekl když bych tu smlouvu viděl a zadal to do kalkulaček), zřejmě je to u dobré pojišťovny a nemáte hříchy v podobě nehod z minulosti.